The comparison of pre-service and in-service English language teachers' perceived competence levels
Hizmet öncesi ve hizmet içi İngilizce öğretmenlerinin mesleki yeterlik seviyelerinin karşılaştırması
  1. Tez No: 668697
  2. Yazar: ŞİFANUR DEMİR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET ALTAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 151
Özet
Türkiye'deki İngilizce öğretimi uygulamalarını geliştirmek, eğitim hedeflerini gerçekleştirmek ve öğrencilerin eğitim ihtiyaçları karşılamak için nitelikli ve yetkin İngilizce öğretmenlerine ihtiyaç vardır. Bu sebeple bu tez hizmet öncesi ve hizmet içi İngilizce öğretmenlerinin mesleki yeterlik algılarını European Profiling Grid (EPG) çerçevesi doğrultusunda karşılaştırmaktadır. Aynı zamanda İngilizce öğretmenliği programlarının etkili İngilizce öğretmeni yetiştirme konusundaki etkililiğini sorgulayarak ve bu programları geliştirmek için tavsiyelerde bulanarak etkili İngilizce öğretmenlerinin özellikleri ile ilgili derin bir anlayış sağlamaktadır. Bu araştırmaya toplamda 81 hizmet öncesi ve 62 hizmet içi İngilizce öğretmeni katılım sağlamıştır. Bu tez söz konusu olgunun daha derin anlaşılmasını sağlamak için nitel ve nicel verileri birleştirerek karma yöntemli araştırma desenini kullanmıştır. Bu doğrultuda EPG'nin Türkçe versiyonu nicel veri toplamak, açık uçlu sorular ise nitel veri toplamak için kullanılmıştır. Nicel verileri kodlamak ve analiz etmek için SPSS 25 kullanılırken, nitel verileri analiz etmek için ise tematik analiz yöntemi kullanılmıştır. Hizmet içi öğretmenlerin yeterlik düzeylerinin hizmet öncesi İngilizce öğretmenlerinden daha yüksek olduğu, dördüncü Sınıf İngilizce öğretmenliği öğrencilerinin yeterlik düzeylerinin ise birinci sınıf İngilizce öğretmenliği öğrencilerinden daha yüksek olduğu bulunmuştur. Aynı zamanda bu üç gurup arasında öğretmen yeterlikleri bakımından istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık bulunmuştur. Bu doğrultuda uygulamalı stajın, okul deneyiminin ve öğretmenlik tecrübesinin öğretmen yeterliklerini geliştirmek açısından etkili olduğu ortaya çıkmıştır. Katılımcıların çoğu öğretmen yetiştirme programlarını etkili öğretmenler yetiştirmek açısından başarılı bulsa da daha nitelikli ve yetkin öğretmenler yetiştirilmesi için uygulamalı staj ve okul deneyimi fırsatlarının arttırılmasınının gerektiği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
To improve English language teaching practices in Turkey, qualified and competent teachers are needed to fulfill students' needs and meet educational goals. Thus, this thesis compares perceived competence levels of pre-service and in-service English teachers by using European Profiling Grid (EPG) framework with respect to their language proficiency, and provides deeper understanding about the definition of an effective teacher by investigating the efficacy of ELT programs in terms of raising effective English teachers and providing suggestions to improve ELT programs in Turkey. In total 81 pre-service and 62 in-service English teachers participated to the research. This thesis used mixed method research by combining both qualitative and quantitative methods in order to gain a deeper understanding of the phenomenon under investigation. In this regard, Turkish version of the EPG is used to collect quantitative data and open ended questions are used to collect qualitative data. To analyze the qualitative data thematic analysis method is used and quantitative data were analyzed by using SPSS 25. It was found that in-service teachers had higher competence levels than pre-service teachers and senior ELT students had higher levels of teaching competence then freshmen ELT students indicating to a statistical significant difference across groups. In this regard, practicum and school experience courses and teaching experience found to be effective in increasing teachers competence levels. Although most of the participants evaluated their teacher education program as successful in raising effective English teachers it is suggested to policy makers and curriculum designers to improve practicum and school experience facilities to raise more competent and qualified teachers.