Buğdayda uçakla yabancı ot mücadelesinde damla dağılımının farklı ölçme yöntemleri kullanarak belirlenmesi üzerine bir araştırma
- Tez No: 66194
 - Danışmanlar: DOÇ. DR. RAMAZAN SAĞLAM
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Ziraat, Agriculture
 - Yıl: 1997
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Harran Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Tarım Makineleri Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 104
Özet
öz Yüksek Lisans Tezi BUĞDAYDA UÇAKLA YABANCI OT MÜCADELESİNDE DAMLA DAĞILIMININ FARKLI ÖLÇME YÖNTEMLERİ KULLANILARAK BELİRLENMESİ ÜZERİNE BİR ARAŞTIRMA Yurdaer KARAHAN Harran Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Tarım Makinaları Anabilim Dalı 1997, Page: 92 Buğday ekilişlerinde Ceylanpınar Taran İşletmesi'nde, herbisit uygulamalarında fiziksel damla dağılımının belirlenmesi amacıyla 3 farklı örnekleme yapılmıştır. Örneklemeler; dağılım genişliğinde, tarladan gelişigüzel seçilen yerlerden ve toprak yüzeyinde olmak üzere suya duyarlı kartlarla yapılmıştır. Bu örneklemelerden elde edilen damla çaplarının ölçümü amacıyla üç farklı metod kullanılmıştır. Bu metodlar mikrometren" mikroskopla ölçme, tepegözde büyülterek ölçme ve 'Ölçüm 1 ' bilgisayar paket programıyla yapılan ölçümlerdir. Ölçümlerden elde edilen karakteristik değerler (VMD, NMD, SMD, HC) ve birim alandaki damla sayıları (adet/cm2) değerleri saptanmış ve istatistiksel olarak karşılaştırılmıştır. Ortalamaların karşılaştırılması için LSD istatistiksel testi %5 önem seviyesinde kullanılmıştır. LSD testleri sonucunda VMD değerleri sırasıyla 98.9 um, 160.0 um ve 189. 9 um olarak bulunmuştur. Birim alandaki damla sayılan ise 42.0 - 40.9 - 20.2 adet/cm2 olarak bulunmuştur. IHDağılım genişliğinde ve tarladan gelişigüzel yapılan örneklemelerde en yüksek VMD değerleri bilgisayar programı ile yapılan ölçümlerden elde edilmiş, bunu tepegözle yapılan ölçümlerden elde edilen değerler takip etmiş, en düşük değerler ise mikrometreli mikroskopla yapılan ölçümlerden elde edilmiştir. Toprak yüzeyinde yapılan örneklemede ise en yüksek VMD değeri tepegözle yapılan ölçümlerden elde edilmiş, bunu bilgisayarla yapılan ölçümlerden elde edilen değer izlemiş, en düşük ise mikrometreli mikroskopla yapılan ölçümlerden elde edilen değer olmuştur. Birim alandaki damla sayıları açısından ise en yüksek değerler mikrometreli mikroskopla elde edilmiş, bunu tepegözle ölçümlerden elde edilen değerler takip etmiş, en düşük değerler ise bilgisayarla ölçümlerden elde edilmiştir. Dağılım genişliğinde sırasıyla mikrometreli mikroskop, tepegöz ve 'Ölçüm 1' programından elde edilen VMD değerlerinden elde edilen varyasyon katsayıları(%CV) % 17, % 11 ve % 16 olarak elde edilmiştir. Birim alanda toplanan damla sayılarından elde edilen varyasyon katsayısı(%CV) değerleri mikrometreli mikroskop, tepegöz ve 'Ölçüm 1' programlarına göre örnekleme kartları arasında sırası ile; %36.6, %26.2 ve %55.2 olarak bulunmuştur. Uygulama sonucunda herbisit geniş yapraklı yabancı otlara karşı %98 oranında biyolojik etkinlik sağlamıştır. IV
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Master Thesis A RESEARCH ON THE DETERMINING DROPLET DISTRIBUTION OF HERBICIDE APPLICATION BY AIRCRAFT USING DIFFERENT MEASUREMENT TECHNIQUES IN WHEAT GROWN AREAS Yurdaer KARAHAN Harran University Graduate School of Natural and Applied Science Department of Agricultural Engineering 1996, Page: 92 In Ceylanpinar agricultural state farm, three different sampling methods were used in order to determination of the droplet distribution in herbicides applications in wheat grown areas. Sampling have been done in swath width, randomly and on the soil surface by means of water sensitive papers. After sampling, three different methods have been used to determinate droplet distribution. The methods are consisted of using micrometric microscope, head projector and ' ölçüm- 1' software. Characteristic droplet values like (VMD, NMD, SMD) and droplet density(droplet/cm2) have been found and compared each other as statistically. To compare mean values LSD tests were used. The VMD values which are obtained from LSD test results are 98.9um, 160.0um and 189.9nm, respectively. The droplet densities in per unit area(cm2) are 42.0, 40.9, 20.7, respectively. In swath width and random sampling ; the highest VMD values have been found by computer software, lower values have been found by head projector and the lowest values have been found by using micrometric microscope.On soil surface the highest VMD values have been found by head projector, lower values have been found by computer software and the lowest values have been found by micrometric microscope. In droplet density the highest values have been found by micrometric microscope, lower values have been found by head projector and the lowest values have been found by computer software. In the swath width the coefficient of variation for VMD values have been found using micrometric microscope, using head projector and 'Ölçüm-l' software as %17, %11 and %16, as for droplet density; %36.6, %26.2 and %55.2 respectively. Biological efficieciency of herbicide have found 98 percent of the wide leaf weeds after spraying by aircraft. VI