Erken miyosen yaşlı kazan ve orta miyosen (serravaliyen) yaşlı Karaman havzalarının korelasyonu, paleoekolojisi ve sedimantolojik özellikleri
Correlation, paleoecology and sedimantological properties of early miocene kazan and medium miocene (serravallian) Karaman basins
- Tez No: 661957
- Danışmanlar: PROF. DR. ERDAL KOŞUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bu çalışmada, Orta Anadolu'da Kazan-Gökler yöresi (Ankara) ve Karaman-Seyithasan bölgesinde (Karaman) yer alan havzaların stratigrafik özellikleri, paleoekolojisi ve sedimantolojik özellikleri ortaya konulmuştur. Gökler yöresinden elde edilen polen örnekleri konifer orman topluluğu (Pinaceae), karışık orman topluluğu (Quercus), geniş yapraklı orman topluluğu (Engelhardia, Cyrillaceae, Castanea), ırmak kenarı bitki topluluğu (Alnus, Ulmus), bataklık (Cupressaceae) -algler (Botryococcus) topluluğu ve otsul bitkilerden oluşmaktadır. Ayrıca topluluklarda spor çeşitliliğinin az olması biyostratigrafik açıdan önemli Momipites quietus, Verrucatosporites favus, Polypodiaceoisporites miocaenicus, Caryapollenites simplex gibi formların düşük miktarlarda gözlenmesi nedeniyle tortullaşma erken Miyosen süresince gerçekleşmiş olduğunu göstermektedir. Karaman Havzası'ndan elde edilen sonuçlarda, planktonik foraminiferlerden 8 cins, 19 tür; bentik foraminiferlerden 12 cins, 9 tür tanımlanmıştır. Planktonik foraminifer cins ve türlerin dağılımlarına göre, Orta Miyosen (geç Langiyan) Orbulina suturalis Aralık Zonu olarak tanımlanmıştır. Karaman bölgesinden yapılan ayrıntılı çalışmalardan elde edilen sedimantolojik ve paleontolojik veriler buradaki istifin Langiyen-Serravaliyen yaşında sığ denizel ortamda çökeldiğini göstermektedir. Ankara-Kazan Havzası Gökler yöresinde yapılan çalışmalardan elde edilen sedimantolojik ve paleontolojik veriler ise bu bölgedeki çökel istifin Erken Miyosen süresince bataklık gölü ortamında çökeldiğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, the correlation, paleoecology and sedimentological aspect of the basins located in the Kazan-Gökler region (Ankara) in Central Anatolia and the Karaman-Seyithasan region (Karaman) are tried to be revealed. Pollen samples obtained from the region of the Gökler conifer forest community (Pinaceae), mixed forest communities according to palinological counts conifer forest community (Pinaceae), mixed forest community (Quercus), broadleaf forest community (Engelhardia, Cyrillaceae, Castanea), riverside plant community (Alnus, Ulmus), swamp (Cupressaceae)-sweet water (Botryocuccus) community and herbaceous plants group (Quercus), broad-leaved forest community (Engelhardia, Cyrillaceae, Castanea), riverside plant community (Alnus, Ulmus), swamp (Cupressaceae) - It consists of the sweet water (Botryocuccus) community and the herbaceous plants group. According to palynological data, the sedimentation must have occurred during the Early-Middle Miocene due to the low amount of sport diversity in the communities, and biostratigraphically important forms such as Momipites quietus, Verrucatosporites favus, Polypodiaceoisporites miocaenicus, Caryapollenites simplex. In the results obtained from Karaman Basin, 8 genera and 19 species of planktonic foraminifera; 12 genera and 9 species of benthic foraminifera have been identified. According to the distribution of planktonic foraminiferal genera and species, the Orbulina suturalis İnterval Zone indicating the Middle Miocene (late Langhian) was defined. Mixed forest community and herbaceous plants are represented by lower percentages along the section line. Sedimentological and paleontological data obtained from detailed studies of the Karaman area showed that the sequence is of Langhian-Serravallian age and was deposited in a shallow marine environment. The sedimentological and paleontological data obtained from the lithostratigraphic studies carried out in the Ankara-Kazan Basin Gökler area showed that the sedimentary sequence in this region is of Early-Middle Miocene age and deposited in the lake-marsh environment.