Miyazawa Kenji ve vejetaryenlik-öyküleri odağında bir inceleme
Miyazawa Kenji and vegetarianism-a study focusing on his tales
- Tez No: 661996
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ VOLKAN ERDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Eastern Linguistics and Literature
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Doğu Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Japon Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Miyazawa Kenji 1896 ile 1933 yıllarında yaşamış, Japon Edebiyatı'nın önemli isimlerinden biridir. Budist bir ailenin en büyük çocuğu olarak dünyaya gelen Miyazawa, küçüklük yaşlarından itibaren Budizm ile iç içe olur. Henüz ilkokul çağlarında şiir ve öyküler yazmaya başlar. Doğayla iç içe bir yaşam süren Miyazawa, Tarım ve Ormancılık Yüksek Okulu'ndan mezun olduktan sonra öğretmenlik yapar. Hayatının son yıllarını ise çiftçiler için kurduğu dernekte, onlara yardımcı olmaya çalışarak geçirir. Çocukluğundan itibaren canlılara karşı hassas ve merhametli olan Miyazawa, 21 yaşında vejetaryen olmaya karar verir. Bu kararı almasında, onun vicdani yönü etkili olmuştur. Miyazawa'nın bu kararında ayrıca, Budizm de önemli bir yere sahiptir. Bu tezde, Miyazawa Kenji'nin öykülerinde vejetaryenlik konusu incelenmiştir. Yazarın otobiyografisi göz önünde bulundurularak, onun vejetaryenliği ile öyküleri arasındaki ilişki irdelenmiştir. Tez kapsamında belirlenen 6 öyküde, Miyazawa'nın vejetaryenliğinin onun öykülerine etkisi olduğu anlaşılmıştır. Miyazawa, yaşadığı süre boyunca eserlerini geniş kitlelere ulaştıramamış, fakat vefatı sonrasında yazdıklarının basılmasıyla tanınmaya başlamıştır. Japonya'da Miyazawa'nın hayatı ve eserleri hakkında birçok akademik araştırma yapılmış ve hâlâ yapılmaya devam edilmektedir. Onun vejetaryenliği ise Miyazawa'yla ilgili nispeten az bilinen konulardan biridir. Bu tezde, vejetaryenlik üzerine Miyazawa Kenji özelinde yapılan çalışmalara ufak bir katkıda bulunulması amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Miyazawa Kenji (1896-1933) is one of the most noteworty names of Japanese Literature. Being the first child of a Buddhist family, he was into Buddhism from the scratch. He wrote poems and stories during elementary school. Miyazawa always lived in touch with the nature, and became a school teacher after graduation from the Agriculture and Forestry College. In his last years, he helped farmers via the association he founded for them. Miyazawa was always sensitive and compassionate against all living creatures, and thus he chose to be a vegetarian when he was 21. This decision was based on his conscience. Indeed, Buddhism had a quite significant role, as well. This thesis explores the vegetarianism in Miyazawa Kenji's tales. Taking his autobiography into consideration, the relations between his vegetarian lifestyle and his tales are studied. In the 6 tales chosen for this study, it's seen that his vegetarian stance has an affect on his tales. Miyazawa was not able to transmit his tales widely during his life, and he was recognised posthumously. There has been great numbers of researches on his life and work and he is still being studied widely. However, his vegetarian stance is known to a lesser degree. This thesis aims to add more to studies about Miyazawa's vegetarianism.