Arap dilinde ism-i tafdîlin ameli (Mes'eletü'l-kuhl)
The effect of ismu't-tafdîl on visible noun in Arabic (The issue of kuhl)
  1. Tez No: 662193
  2. Yazar: KEMAL HACIMURTAZAOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ BULUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Linguistics, Eastern Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Arap Dili ve Belagatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 181
Özet
İsm-i tafdîl;“ef'al”vezninde kullanılan, genelde iki şey arasında ortak bir özelliğe ve bu özelliğin iki şeyden birinde diğerine göre daha çok olduğuna delâlet eden müştak (türemiş) bir isimdir. Bu çalışmanın amacı ve kapsamı; ism-i tafdîl'in sarf ve nahiv ilimleri açısından genel özelliklerinin incelenmesi, özellikle de nahiv ilminde pek çok tartışmalara ve müstakil çalışmaların yapılmasına sebep olan“açık isim olan fâilde amel etmesi (kühl meselesi)”nin temel kaynaklar çerçevesinde ele alınması ve konuyla ilgili yapılmış özel çalışmaların tanıtılmasıdır.
Özet (Çeviri)
“Ismu't-tafdîl”(comperative and superlative form) which is formed in ef'al, is a derivative noun which generally indicates a common feature between two things and that this feature is more in one than the other. The aim and scope of this study is examination of the general characteristics of the“ismu't-tafdîl”in terms of morphology (ilmu's-sarf) and syntax (ilmu'n-nahv), especially the study of the“effect of ismu't-tafdîl on visible noun which it is the subject of the ismu't-tafdîl (the issue of kuhl)”, which has caused many discussions and independent studies in the science of ilmu'n-nahv within the framework of basic sources and is the introduction of studies on the subject.