Karadeniz kıyıları ostrakod (Crustacae) faunası
Ostracoda (Rustacea) fauna of the Black Sea shore
  1. Tez No: 66220
  2. Yazar: MUSTAFA KILIÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DİNÇER GÜLEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sistematik Zooloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Ill OZ KARADENİZ KIYILARI OSTRAKOD ( CRUSTACEA ) FAUNASI Bu çalışma Karadeniz kıyılarının Ostrakod ( Crustacea ) Faunasını belirlemek için yapılmıştır. 1995 yılının haziran, temmuz ve ağustos aylarında 34 istasyondan toplanan materyal değerlendirilmiş ve sınıflandırılması yapılmıştır. Bu sınıflandırma sonucunda 24 tür ( Ilyocypris inermis, Candona schweyeri, Cyprinotııs inaequivalvis, Cyprinotııs salinus, Heterocypris incongruens, Cypridopsis vidua, Potamocypris villosa, Potamocypris steueri, Limnocythere inopinata, Leptocythere multipunctata, Caüistocythere mediterranea, Callistocythere diffusa, Costa edwardsii, Aurila convexa, Cyprideis torosa, Pontocythere baceseoi, Eucytherura bulgarica, Microcytherura nigrescens, Loxoconcha pontica, Loxoconcha rhomboidea, Xestoleberis cornelii, Sclerochilus gewmtilleri, Paradoxostoma intermedium, Paradoxostoma guttanım ) ve 3 alt tür ( Cythereis rubra pontica, Xestoleberis aurantia aurantia, Xestoleberis aurantia acutipenis ) saptanmıştır. Bu türlerden 13'ü ( Candona schweyeri, Potamocypris steueri, Leptocythere multipunctata, Callistocythere mediterranea, CallistocythereIV diffusa, Pontocythere baceseoi, Eucytherura bulgarica, Microcytherura nigrescens, Loxoconcha pontica, Xestoleberis cornelii, Sclerochilus gewmillleri, Paradoxostoma intermedium, Paradoxostoma guttatum ) ile alt türlerin tümü ( Cythereis rubra pontica, Xestoleberis aurantia aurantia, Xestoleberis aurantia acutipenis ) Türkiye Ostrakod faunası için yeni kayıttır.
Özet (Çeviri)
V ABSTRACT OSTRACODA ( CRUSTACEA ) FAUNA OF THE BLACK SEA SHORE This study was performed to determine the Ostracoda fauna on the Black Sea shore. The material which was collected from 34 stations in June, July, and August in 1995 evaluated and classified. The results of this classification showed that 24 species ( Ilyocypris inermis, Candona schweyeri, Cyprinotus inaequivalvis, Cyprinotus salinus, Heterocypris incongruens, Cypridopsis vidua, Potamocypris villosa, Potamocypris steueri, Limnocythere inopinata, Leptocythere multipunctata, Callistocythere mediterranean Callistocythere diffusa, Costa edwardsii, Aurila convexa, Cyprideis torosa, Pontocythere baceseoi, Eucytherura bulgarica, Microcytherura nigrescens, Loxoconcha pontica, Loxoconcha rhomboidea, Xestoleberis cornelii, Sclerochilus gewmulleri, Paradoxostoma intermedium, Paradoxostoma guttanım ) and 3 subspecies ( Cythereis rubra pontica, Xestoleberis aurantia aurantia, Xestoleberis aurantia acutipenis ) were determined. Thirteen of these species ( Candona schweyeri, Potamocypris steueri, Leptocythere multipunctata, Callistocythere mediterranea, Callistocythere diffusa, Pontocythere baceseoi, Eucytherura bulgarica, MicrocytheruraVI nigrescens, Loxoconcha pontic a, Xestoleberis cornelii, Sclerochilus gewmulleri, Paradoxostoma intermedium, Paradoxostoma guttatum ) and all subspecies ( Cythereis rubra pontica, Xestoleberis aurantia aurantia, Xestoleberis aurantia acutipenis ) are new records for the Ostracoda fauna of Turkey.