Robotik çağın eşiğinde insanoğlu için girişimcilik
Entrepreneurship for humankind at the verge of the robotic age
  1. Tez No: 662284
  2. Yazar: CELAL CEM DENGİZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HULUSİ DOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yeniilikçilik ve Girişimcilik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Yapay zeka, özellikle son 20 yıl içerisinde gösterdiği hızlı gelişim ile neredeyse tüm meslek dallarında etkili olmaya başlamış ve bu sayede işleri insanların yapabildiğinden çok daha tasarruflu ve hızlı yapabilecek seviyeye gelmiştir. Bu çalışmanın amacı, 2020 yılından 2050 yılına kadarki süreçte yapay zekanın hangi meslek gruplarını tamamen insanların elinden alacağı, insanların mevcut işlerini sürdürebilmek için ne gibi yeteneklere sahip olması gerektiği ve geleceğin yeni iş alanlarının neler olabileceği sorularına cevap bulmaktır. 2050 yılına kadar gerçekleşmesi mümkün en iyi senaryodan en kötüsüne kadar tüm olasılıklar değerlendirilerek, uzmanların konu ile ilgili görüşlerinin ışığında bildiğimiz tüm iş gücünün tamamının makineler tarafından yürütüldüğü bir gelecekte bile insanoğlunun geçiminin ve motivasyonunun nasıl sağlanacağı ve hangi girişimcilik alanlarında faaliyet gösterilmesi gerektiği hususunda yenilikçi sonuç ve öneriler geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Artificial intelligence has begun to be effective in almost all professions, especially with the rapid development it has shown in the last 20 years, and thus, it has reached a level that can make things much more economical and faster than people can do. The purpose of this study is, to find answers to the questions of which occupational groups artificial intelligence will completely take away from people in the period from 2020 to 2050, what skills people should have in order to continue their existing jobs and what new business areas of the future may be. By evaluating all the possibilities from the best possible scenario to the worst until 2050, innovative results and suggestions were developed on how to ensure the livelihood and motivation of human beings even in the future when all the workforce we know is run by machines and in which entrepreneurship fields should be operated, in the light of the opinions of the experts on the subject.