Yoga als mittel zum stressmanagement: Die wirkung von yoga auf den stressprozess und die einbettung von yoga als interventionsmassnahme in das betriebliche stress-management
Stres yönetim aracı olarak yoga: Yoganın stres süreci üzerindeki etkisi ve kurumsal stres yönetiminde bir müdahale önlemi olarak yoganın yerleştirilmesi
- Tez No: 662290
- Danışmanlar: DR. ELISABETH MÜLLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2021
- Dil: Almanca
- Üniversite: Türk-Alman Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kültürlerarası Yönetim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Yoga, stresin yol açtığı bedensel ve ruhsal rahatsızlıkları gidermede ve stres sürecini denetlemede etkin bir yöntemdir. Sayısız araştırmanın kanıtladığı sağlığa yararlı özelliği nedeniyle işletmelerde, destek programı olarak dikkate alınmaya başlamıştır. Ne var ki bugüne dek farklı araştırmaların sentezinden yola çıkarak, yoganın stres sürecine etkilerini açıklayan kapsamlı bir analiz ortaya konmamış, öte yandan işletmelerdeki stres yönetimiyle bütünleşme sağlanamamıştır. Bu çalışma, bu alanda şimdiye kadarki incelemeleri referans alarak yoga ve stres süreçleri arasındaki çeşitli bağıntıları inşa eden bir katkı amacı gütmektedir. Bu bağlamda gerek stres seyrindeki aşamalar gerek stres yönetimi ele alınmış, örnek niteliğinde bir hatha yoga seansı analiz edilmiş; sonuçlar birbirleriyle karşılaştırılıp ilişkilendirilmiştir. Devamında yoga, stress yönetimi modeline destek olarak sınıflandırılmış, bu yönüyle yoganın hangi alanlarda etkili olduğu araştırılmıştır. Yoga seanslarının, stres sürecinin çeşitli evrelerinde etkin, farklı birçok yöntem ve perspektifi birleştirdiği görülmüştür. Her ne kadar bir yoga seansının sunduğu çeşitli açılar, strese yol açan çevre koşulları (stres faktörleri) üzerinde belirleyici etkiye sahip değilse de bireyin algısını ve olaylara yaklaşımını olumlu anlamda biçimlendirebilir, gerginliği gideren, rejenerasyonu sağlayan yanıyla stres faktörlerini azaltan bir rol oynayabilir. Yanı sıra uzun vadede stresin yarattığı sağlık sorunlarını gidermede hayli olumlu işleve sahiptir. Bu yönleriyle yoga, işletmelerdeki bireyi esas alarak, onu rahatlatma, direncini artırma hedefi güder; stres yönetimi bağlamında, önemli bir müdahale ve destektir. Yöntemleri öğrenilip içselleştirildiğinde, bireysel sıkıntılarla baş etme kapasitesini ve seçeneklerini güçlendirir. Yoga iş dünyasındaki stres yönetiminde birçok alanda önemli olmakla birlikte, tüm sektörlerin ihtiyacına yanıt vermekten uzaktır. Kapsamlı bir stres yönetimi çerçevesinde ayrıca çalışma araçlarının ve stres faktörlerinin de dikkate alınması ve değerlendirilmesi gerekir. Dahası sıkıntıların üstesinden gelmede yardımcı unsurlar da programa dahil edilip öğretilmelidir. Bu çalışma işletmelerdeki yoga seansları açısından önemli kriterleri kapsayan öneriler de sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Yoga helps to reduce physical and psychic problems that derive from stress and can regulate the stress response. Due to the constitutional impact, which has been confirmed by various surveys, Yoga has been integrated as stress management intervention into many organizations. However, research was missing a synthesis of the various surveys, that combines the different impacts on the stress process to a comprehensive model and integrates yoga into the stress management model. The present work contributes by establishing the different points of connection between yoga and the process of stress in relation to previous research. For this purpose, the process of stress and a comprehensive stress management model were discussed, an exemplary hatha yoga class was analysed and the emerging results were compared. In a further step, yoga was classified as intervention in the stress management model and it was examined in which area yoga has an effect. It has been shown that a yoga class combines many different methods and aspects that are effective at different points in the stress process. Although the various aspects of a yoga class cannot influence the stress-inducing environmental factors (stressors), they can have a positive influence on the attitude and perception of the individual. This in turn can downregulate the stress reaction, as they have a relaxing and regenerating effect. Yoga also shows a positive effect on the long-term health implications of stress. Yoga is therefore an intervention in the context of operational stress management that starts with the individual, has a relaxing effect on them and increases their resilience. If the methods are learned and internalized by the individual, yoga has a positive and lasting effect on individual coping strategies. Yoga is efficacious in various areas of corporate stress management, but as it is an intervention, it cannot cover all relevant areas. Following an holistic stress management approach, job resources and stressors should also be addressed and other problem focused coping strategies should be taught. The present work gives a recommendation for particularly important aspects of a yoga course within a company. Yoga eignet sich, um durch Stress verursachte physische und psychische Beschwerden zu lindern und regulierend in den Stressprozess einzugreifen. Aufgrund der gesundheitsfördernden Wirkung, die zahlreiche Studien bestätigen, findet es als Intervention Eingang in die Unternehmenswelt. Jedoch fehlt bisher eine Synthese der einzelnen Untersuchungen zu einer umfassenden Erklärung der Wirkweisen von Yoga auf den Stressprozess, sowie die Integration in das betriebliche Stressmanagement. Die vorliegende Arbeit leistet hier einen Beitrag, indem sie unter Bezugnahme auf bisherige Forschungen die unterschiedlichen Verknüpfungspunkte zwischen Yoga und dem Stressprozess herstellt. Dazu wurden der Stressprozess und ein umfassendes Stressmanagementmodell erörtert, eine Beispielhafte Hatha Yogastunde analysiert und die Ergebnisse zueinander in Bezug gesetzt. In einem weiteren Schritt wurden Yoga als Intervention in das Stressmangementmodell eingeordnet und untersucht, in welchen Bereich Yoga wirksam ist. Es hat sich gezeigt, dass eine Yogastunde viele verschiedene Methoden und Aspekte integriert, welche an unterschiedlichen Punkten des Stressprozesses wirksam werden. Wenngleich die vielen Aspekte der Yogastunde nicht auf die stressauslösenden Umweltfaktoren (Stressoren) einwirken können, jedoch sie die Einstellung und Wahrnehmung des Individuums günstig beeinflussen sowie die Stressreaktion herunterregulieren, da sie entspannend und regenerierend wirken. Auch zeigt Yoga eine positive Wirkung auf die langfristigen gesundheitlichen Folgen von Stress. Damit ist Yoga im Rahmen des betrieblichen Stressmanagements eine Intervention, die am Individuum ansetzt, entspannend wirkt und dessen Resilienz erhöht. Wenn die Methoden erlernt und verinnerlicht werden, erweitert Yoga individuelle Bewältigungsmöglichkeiten nachhaltig. Yoga ist in vielen Bereichen des betrieblichen Stressmanagements wirksam, kann als Intervention jedoch nicht alle Bereiche abdecken. Im Rahmen eines ganzheitlichen Stressmanagement sollte zusätzlich an den Arbeitsressourcen und den Stressoren angesetzt werden; auch weitere instrumentelle Bewältigungsmethoden sollten unterrichtet werden. Eine Empfehlung für besonders wichtige Aspekte eines Yogakurses im Unternehmen wird gegeben.