Vergi cennetlerinin dijital vergi cennetlerine dönüşümünün vergileme üzerine etkileri
The effects of the transformation of tax heavens to digital tax heavens on taxation
  1. Tez No: 662314
  2. Yazar: VOLKAN OĞHAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞAHİN AKKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maliye, Finance
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 144
Özet
Dijital çağın yükselişi ile beraber ortaya çıkan kripto para birimleri, tasarımlarında bulundurdukları kayıt sistemi ve şifreleme teknolojisi sayesinde merkezi bir otoritenin bulunmadığı, eşler arası bir ödeme aracı olarak kendinden önceki tüm ödeme araçlarından ayrılmaktadır. Kripto para tasarım teknolojileri, bu para birimlerinin mevcut hukuki ve iktisadi sistemin otoriteleri tarafından düzenlenmesi ve vergilendirilmesi açısından zorluk çıkarmaktadır. Bu bakımdan kripto para birimleri, küreselleşme süreci ile uluslararası sermaye hareketleri üzerindeki kısıtlamaların kalkması sonrasında vergi sonrası getiri miktarını arttırma arayışı içinde olan sermayenin de dikkatini çekmektedir. Kripto para birimleri bulundukları dijital ortamda vergi otoritelerinin yetki alanlarının dışında kalması ve üst düzey kimlik koruması ile vergi yükünü en aza indirmeye yönelik olarak vergi cennetlerinin avantajlı vergi rejimi ve bilgi paylaşımı konularındaki işlevlerini karşılayabilmektedir. Bu durumda kripto para birimlerinin vergi cennetlerine alternatif oluşturarak, mevcut yasalar ve uluslararası finansal düzenlemeler karşısında dijital bir vergi cenneti şeklinde kullanılabilmesi söz konusu olmaktadır. Dijital vergi cenneti olarak kullanılan kripto para birimleri, vergileme konusunda uyumsuzluğa neden olarak, özellikle vergi kaçırılması yolu ile vergi gelirlerinde azalışlara yol açmaktadır. Ayrıca kripto para birimleri üzerinden elde edilen gelirlerin vergilendirilmesi hususu da üzerinde durulması gereken diğer bir sorun olarak dikkati çekmektedir. Kripto para birimlerinin ortaya çıkardığı bu durumlar göz önüne alındığında vergi sistemlerinin ve diğer düzenlemelerin kripto para birimleri gerçeğine göre ayarlanması gerekebilmektedir.
Özet (Çeviri)
Cryptocurrencies that emerged with the rise of digital age are separated from all the previous payment tools as a peer-to-peer payment tool in which there is no central authority, thanks to the registration system and encryption technology they have in their designs. Due to their design technologies, there have been difficulties in regulation and taxation of cryptocurrencies by the authorities of the current legal and economic system. In this regard cryptocurrencies have attracted the attention of capital as well, which is in the search of increasing the amount of post-tax returns after the restrictions on the international capital movements with the globalization process. Cryptocurrencies can meet the functions about the advantageous tax regime and information sharing of tax heavens which aims to minimize the tax burden with their digital identity being outside the jurisdiction of tax authorities and their high level of identity protection. In that case, it is discussed cryptocurrencies, as an alternative to tax heavens, to be used as a digital tax heaven in the face of existing laws and international financial regulations. Cryptocurrencies that will be used as digital tax heavens might cause decreasing in tax revenues by causing tax noncompliance, especially through tax evasion. In addition, the issue of taxation of revenues obtained from cryptocurrencies draws attention as another problem to be addressed. Given these situations caused by cryptocurrencies, tax systems and other regulations need to be adjusted to the fact of cryptocurrencies.