Vergi rekabeti, vergi cennetleri ile mücadele ve Türkiye boyutu
Tax competition, struggle, Turkey and the tax havens size
- Tez No: 722390
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BERNA HIZARCI BEŞER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maliye, İşletme, Finance, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kütahya Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Maliye Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
Zararlı vergi rekabetinin etkisiyle dünya genelinde finansal servetin yaklaşık yüzde onluk kısmının vergi cennetlerinde tutulduğu tahmin edilmektedir. Zararlı vergi rekabetinin olumsuz etkilerini gidermek için birtakım hukuksal düzenlemeler ve idari yaptırımlar gerekmektedir. OECD'nin uluslararası vergi kurallarını güncellemesi ve dijital ekonomi üzerinden elde edilen kazançların vergilendirilmesi konusunda 130 ülkenin desteğini almıştır. Bu ülkeler küresel hasılanın %90'nından fazlasına sahiptir ve Türkiye'de bu ülkeler arasında yer almaktadır. Son yıllarda toplumsal farkındalık ve tepki oluşturmanın önemli olduğu zararlı vergi rekabeti konusu üzerinde yapılan çalışmaların giderek arttığı görülmektedir. Bu çalışmada Türkiye'de vergi yapısının değişimi veriler ile incelenmiş ve vergi cennetleri boyutu ele alınmış ve gerekli düzenlemelerin artmasına ve önemine vurgu yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
It is estimated that around ten percent of financial wealth worldwide is held in tax havens due to harmful tax competition. In order to eliminate the negative effects of harmful tax competition, some legal regulations and administrative sanctions are required. It received the support of 130 countries for the OECD to update its international tax rules and to tax the earnings from the digital economy. These countries have more than 90% of the global product and Turkey is among these countries. In recent years, it is seen that the studies on harmful tax competition, where it is important to create social awareness and reaction, are increasing. In this study, the change in the tax structure in Turkey has been examined with data and the dimension of tax havens has been discussed and the increase and importance of the necessary regulations has been emphasized.