Yeşil işler bağlamında yenilenebilir enerji kaynaklarının G20 ülkelerinde istihdama ve ekonomik büyümeye etkisi
The impact of renewable energy sources on employment andeconomic growth in G20 countries in the context of green jobs
- Tez No: 662335
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SİNEM YILDIRIMALP
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Sosyal Siyaset Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 143
Özet
İklim değişikliği insanlığın ilk zamanlarından beri var olmakla birlikte yerel ölçekli sorunlar olduğu bilinmektedir. Sanayi devrimiyle gelişen kitle üretiminin fosil yakıtlara dayanması, günümüzdeki hâkim ekonomi anlayışının kaynakları sınırsızca kullanması, tüketim toplumunun teşvik edilmesi ve küreselleşme ile ekonomik faaliyetlerin çevre ve iklim üzerindeki olumsuz etkilerinin artmasıyla günümüzde iklim değişikliği insan faaliyetleri sonucu ortaya çıkığından hemfikir olunan ve acilen çözülmesi gereken küresel bir sorun haline gelmiştir. Bu hâkim ekonomi anlayışının sürdürülebilirliğini yitirerek sürekli farklı krizleri de (finansal kriz, iklim krizi gibi) beraberinde getirmesi yeni bir ekonomi anlayışının ortaya çıkmasını gerektirmiştir. Mevcut ekonomi anlayışını daha sürdürülebilir hale dönüştürmek için sürdürülebilir kalkınma ve yeşil ekonomi kavramı ortaya çıkmıştır. Yeşil ekonomi genel olarak sürdürülebilir ekonomik kalkınmayı sağlarken ekolojik, sosyal ve ekonomik refahı artırmayı hedefleyen ekonomi anlayışı olarak tanımlanmaktadır. Bu çalışmada küresel çevre sorunlarından önemli ölçüde sorumlu olan ve küresel ölçekte politika oluşturmada büyük bir etkiye sahip, gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerin oluşturduğu G20 grubunun, yeşil ekonomi kapsamında değerlendirilen yeşil işlerin önemli bir kısmını oluşturan yenilenebilir enerji üretiminin, ekonomik büyüme ve istihdam üzerindeki etkilerinin incelenmesi amaçlamaktadır. Ayrıca bu çalışma, küresel iklim değişikliği ile mücadeleyi ve sürdürülebilir kalkınmayı gerçekleştirmek için G20 özelinde uygulanan yeşil ekonomi politikaları aracılığıyla yenilenebilir enerji üretiminin küresel ekonomiye ve iklim değişikliğine olan etkilerini ortaya koymaktadır. Çalışmada dünya bankası veri seti, G20 ülkelerine indirgenecek şekilde tasnif edilerek veriler STATA 13 istatistiksel analiz programıyla analiz edilmiştir. Analizde sabit etkili regresyon modeli kullanılarak yenilenebilir enerji üretiminin G20 ülkelerinde ekonomik büyümeye ve istihdama etkileri araştırılmıştır. Yapılan analizle yenilenebilir enerji üretiminin artmasının ekonomik büyümeyi ve istihdamı pozitif yönde etkilediği ve bunun istatiksel açıdan anlamlı olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Bu sonuçlar G20 ülkelerinde yenilenebilir enerji yatırımlarının artması gerektiğini, işsizliğin azaltılmasında çevreyle uyumlu ekonomik büyümenin ve iklim değişikliği ile mücadelede yeşil politikaların önemini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
Although climate change has existed since the early days of humanity, it is known that there are local problems. Today, with the fact that mass production developed with the industrial revolution is based on fossil fuels, the dominant economic understanding today uses resources unlimitedly, the consumption society is encouraged and the negative effects of globalization and economic activities on the environment and climate increase, climate change has become a global problem that is acknowledged as a result of human activities and needs to be solved urgently. The fact that this dominant economic understanding loses its sustainability and constantly brings with it different crises (such as financial crisis, climate crisis) required the emergence of a new economic understanding. The concept of sustainable development and green economy has emerged to transform the current economic understanding into a more sustainable one. Green economy is generally defined as an understanding of economy that aims to increase ecological, social and economic welfare while ensuring sustainable economic development. In this study, it was aimed to examine the effects of the G20 group formed by developed and developing countries, which are significantly responsible for global environmental problems and have a great influence on policy making on a global scale, and renewable energy production, which constitutes a significant part of green jobs considered within the scope of green economy, on the economic growth and employment. In addition, this study revealed the effects of renewable energy production on the global economy and climate change through the green economy policies applied specifically within the G20 to combat global climate change and achieve sustainable development. In the study, the world bank data set was classified so as to be reduced to G20 countries, and the data were analyzed with the STATA 13 statistical analysis program. In the analysis, the effects of renewable energy production on economic growth and employment in G20 countries were investigated using the fixed effects regression model. It was concluded through the analysis that the increase in renewable energy production positively affects the economic growth and employment, which is statistically significant. These results reveal the importance of environmentally compatible economic growth in reducing unemployment and green policies in combating climate change and that renewable energy investments should increase in G20 countries.