Çocuk yoğun bakım ünitesinde yatan hastaların beslenme durumlarının değerlendirilmesi ve beslenme durumlarının prognozla ilişkisi
Assessment of nutritional status and relationship of nutritional status and prognosis of chi̇ldren hospi̇tali̇zed i̇n pedi̇atri̇c i̇ntensi̇ve care uni̇t
  1. Tez No: 662357
  2. Yazar: ZHALA MIRZAYEVA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE MERVE USTA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Giriş ve Amaç: Çocuk yoğun bakım ünitesinde (ÇYBÜ) yatan hastaların beslenme yönetimi prognoz açısından önemlidir, hastanede kalış süresini (HKS) etkiler. Uygun beslenme sağlanamazsa, malnutrisyon gelişebilir, mortalite ve morbidite riski artar. SGNA (Subjective Global Nutritional Assessment) beslenme durumunun belirlenmesi için geliştirilmiş tarama yöntemidir ve ÇYBÜ'de yatan hastalarda beslenme ilişkili morbiditeleri tahmin etmek, malnutrisyonu belirlemek için kullanılabilir. Çalışmanın amacı ÇYBÜ'ne yatan hastaların beslenme durumunun SGNA ile değerlendirilmesi, beslenme yönetiminin prognoza katkısının belirlenmesidir. Gereç ve Yöntem: Çalışmamıza, SBÜ Şişli Hamidiye Etfal SUAM Sarıyer yerleşkesi ÇYBÜ'de Eylül 2019- Ocak 2021 tarihleri arasında en az 7 gün boyunca yatırılarak izlenen 6 ay-17 yaş arasındaki 150 hasta alındı. Çalışmaya katılmayı kabul etmeyen, bu kriterleri karşılamayan hastalar çalışmaya alınmadı. Hastaların yatış anında SGNA beslenme taraması ile beslenme durumu belirlendi; ağırlık, boy, orta üst kol çevresi (OÜKÇ), triceps deri kıvrım kalınlığı (TDKK) ölçüldü, antropometrik ölçümleri (yaşa göre ağırlık (YGA), yaşa göre boy (YGB), 2 yaş ise, vücut kitle indeksi (VKI) kaydedildi. Yatıştaki beslenme şekli kaydedilip Prism III mortalite risk skoru belirlendi. SGNA ile pediatrik beslenme risk skoru normal, orta derece malnutre, ağır malnutre olarak belirlendi. Hastane yatışlarının devam etmesi halinde 1. 2. ve 4.haftalarda haftalık beslenme durumu belirlenen periyodun sonunda tekrar değerlendirildi. Bu skorlama yatış anında, takip süresince periyodik dönemlerde tekrar edilerek hastaların yoğun bakım malnutrisyon durumu belirlendi. Bulgular: Hastaların 70'i (%46,7) kız, 80'i (%53,3) erkekti. Hastaların tanı yaşları 6 ay-16,2 yıl arasında ortalama 4,94±4,84 yıldı. Klinik tanılara göre çoğunluğu solunum yolu hastalıkları oluşturuyordu. Yatış beslenme durumu incelendiğinde %49,3'ü normal, %18,7'si orta derece malnutre ve %32'si ağır malnutredir. Malnutrisyon skorlaması yatış anında olguların %49,3'ünde normal iken 3 çocukta 1.haftada ve 1 çocukta ise 2.haftada orta düzeye gerilemiştir. Yatışta orta düzeyde malnutre olan bir olgu normale, ağır düzeyde malnutre olan bir kişide orta düzeye yükselmiştir. Hastaların %84'ü parenteral, %8'i enteral ve %8'i hem parenteral hem de enteral beslenmektedir. Hastaların prognozu değerlendirildiğinde %69,3 olgu servise nakil, %24,7 olgu taburcu, %6 olgu exitus olarak saptanmıştır. Ağır malnutre olan olgularda exitus saptanma oranı anlamlı düzeyde yüksek olarak bulunmuştur (p0,05). SGNA ile tüm antropometrik ölçümler arasında pozitif yönde güçlü korelasyon saptandı.
Özet (Çeviri)
Introduction and the aim: Nutritional assessment of patients in the pediatric intensive care unit (PICU) is very important in terms of prognosis and also affects the length of hospital stay (LOS). If proper nutrition is not provided, malnutrition can develop as a result, the risk of mortality and morbidity increases. SGNA (Subjective Global Nutritional Assessment) is a screening method developed to determine nutritional status and can be used to predict nutrition-associated morbidity, malnutrition in patients hospitalized in PICU. The aim of the study is to evaluate the nutritional status of patients hospitalized in the PICU with SGNA and to determine the support of nutritional assessment to the prognosis. Materials and Methods: The study included 150 patients aged between 6 months and 17 years who were hospitalized for at least 7 days between September 2019 and January 2021 at PICU of SBU Hamidiye Etfal SUAM Sarıyer campus. Patients who did not agree to participate in the study and did not meet these criteria weren't included in the study. Nutritional status of the patients included in the study was determined by SGNA nutritional screening at the time of hospitalization; patients' weight, height, mid-upper arm circumference (MUAC), triceps skin fold thickness (TSFT) was measured, anthropometric measurements (weight for age (WFA), height for age (HFA), weight for height (WFH) (in patients 2 years of age) were recorded. Nutritional status (enteral, parenteral or both) during hospitalization was questioned, prism III mortality risk score was determined. SGNA pediatric nutritional risk score was evaluated in terms of malnutrition, including normal, moderately malnourished, severely malnourished. If hospitalizations continued, weekly nutritional status was re-evaluated at the end of the specified period in the 1st, 2nd and 4th weeks. This screening was repeated periodically during admission and during follow-up, and the intensive care malnutrition status of the patients was determined. Results: 70 (46,7%) of the patients were female and 80 (53,3%) were male. The diagnostic ages of the patients were between 6 months and 16,2 years, their average age was 4,94 ± 4,84 years. According to clinical diagnoses, majority of them were respiratory diseases. When the nutritional status of hospitalization was examined, 49,3% is normal, 18,7% is moderately malnurished and 32% is severe malnurished. Malnutrition screening was normal in 49,3% of the cases at the time of admission, while it regressed to a moderate level in 3 children in the 1st week and in 1 child in the 2nd week. On admission, a moderately malnourished case increased to normal, and a severely malnourished person increased to a moderate level. 84% of the patients were fed parenterally, 8% enterally and 8% both parenterally and enterally. When the prognosis of the patients was evaluated, 69,3% of the cases were transferred to the service, 24,7% of the cases were discharged, and 6% of the cases died. The rate of exitus was found to be significantly higher in patients with severe malnutrition (p 0.05). In our study, a strong positive correlation was found between SGNA and all anthropometric measurements.