Y-Pikolin molekülünün titreşim frekans ve kiplerinin hesaplanması ve titreşim spektrumunun simülasyonu
The Calculation of the frequencies and Modes of Y-Pikolin molecule and the simulation of It's vibrational spectrum
  1. Tez No: 66239
  2. Yazar: DERYA SALTER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEVİM AKYÜZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Atom ve Molekül Fiziği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
ııı öz Y -pikolin molekülünün titreşim frekans ve kiplerini hesaplanması ve titreşim sipektrumunun simülasyonu Bu çalışmada ^ -pikolin molekülünün titreşim frekans ve kipleri normal koordinat analizi yöntemi ile genel valans kuvvet alanı kullanılarak hesaplandı. Molekükün deneysel titreşim frekansları ile hesaplanan titreşim frekanslarının karşılaştırılması ve farkın minimuma indirilmesi yolu ile kuvvet sabitleri matrisi de belirlendi. Bu çalışmada hesaplama için LEV paket program serisi kullanıldı. Hesaplanan frekanslar deneysel frekanslar ile iyi derecede uyuşmaktadır. ABSTRACT The Calculation of The Frequencies and Modes of y -Picolin Molecule and the Simulation of It's Vibrational Spectrum In the study the vibrational frequencies and modes of y -picolin molecule have been calculated by using Normal Coordinate Analysis Metod and general valance force field. The force constant matrix of the molecule has also been determined by comparation of the calculated frequencies by experimental ones. In thes study LEV packet program series was used for calculation. The calculated frequencies are found to be competible by experimental vibrational frequencies.
Özet (Çeviri)