Yabancı terörist savaşçıların motivasyonları: DEAŞ ve PYD/YPG örneği
Motivations of foreign terrorist fighters: DAESH and YPG example
  1. Tez No: 662416
  2. Yazar: SEFA YAYLA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FATMA ANIL ÖZTOP
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Yabancı savaşçılar tarihsel derinliği olan bir olgudur. Bu fenomen uluslararası alanda meydana gelen krizler ve çatışmalardan etkilenmiştir. Yabancı savaşçıların sayısının hızlıca artması ve yayılması bu duruma neden olan faktörlerin araştırılımasını gerekli kılmıştır. Bireyler yaşadıkları ülke veya toplum içerisinde çeşitli radikalleşme süreçlerinden geçmiştir. Bu süreç bazı bireylerin daha da radikalleşerek şiddete varan bir aşırıcılığa evirilmesiyle sonuçlanmaktadır. DEAŞ ve YPG yabancı terörist savaşçıların en çok katılım gösterdiği terör örgütleri olarak ön plana çıkmıştır. Bu örgütler referans aldıkları din, inanç, ideoloji, kimlik, sosyal, siyasal, kültürel, ekonomik ve psikolojik birçok faktörü kullanarak, bireylerin motive olmasını sağlamıştır. DEAŞ ve YPG yabancıları/bireyleri terör örgütüne çekmek için uluslararası sistemin oluşturduğu boşluklardan faydalanmıştır. Uluslararası sistemde bir grubun terör örgütü olduğunu belirleyecek bir ulusüstü yapı bulunmamaktadır. Bu durum bir gurubun terör örgütü olarak kabul edilmesini devletlerin tekeline bırakmıştır. Bazı örgütlerin terör faaliyetleri gerçekleştirdiği hallerde, terör örgütü olarak kabul edilmemesi bu oluşuma katılan yabancıların 'yabancı savaşçı' mı 'yabancı terörist savaşçı' mı sorunsalını yaratmıştır. YPG ve DEAŞ terör örgütüne katılan yabancıların; örgütsel bağları, faaliyetleri ve uluslararası hukuk normları nedeniyle yabancı terörist savaşçılar olarak kabul edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Foreign fighters are a phenomenon with historical depth. This phenomenon has been affected by crises and conflicts occurring in the international arena. The rapid increase and spread of the number of foreign fighters made it necessary to investigate the factors that caused this situation. Individuals have gone through various radicalization processes in their country or society. This process results in some individuals becoming more radicalized and turned into a violent extremism. DAESH and YPG have come to the fore as the terrorist organizations with the highest participation of foreign terrorist fighters. These organizations have enabled individuals to be motivated by using many factors such as religion, belief, ideology, identity, social, political, cultural, economic and psychological which they refer to. DAESH and YPG have taken advantage of the gaps created by the international system in order to attract foreigners / individuals to the terrorist organization. There is no supranational structure in the international system that would determine that a group is a terrorist organization. This situation left the acceptance of a group as a terrorist organization to the monopoly of the states. In cases where some organizations carry out terrorist activities, the fact that they are not considered as a terrorist organization has created the problem of“foreign fighters”or“foreign terrorist fighters”of the foreigners participating in this formation. Foreigners who joined the YPG and DAESH terrorist organization; They have been recognized as foreign terrorist fighters because of their organizational ties, activities and international law norms.