The influence of social media characteristics on customer engagement: An empirical study on smartphone industry
Sosyal medya özelliklerinin müşteri katılımı üzerindeki etkisi: Akıllı telefon sektörü üzerine ampirik bir çalışma
- Tez No: 662415
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZGE KİREZLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Cep telefonu, bireylerin hayatlarındaki en önemli nesnelerden biri haline gelmiştir. Akıllı olsun ya da olmasın, teknolojinin sınırları ve beklentilerin benzeşmesiyle cep telefonu üreticileri, kendilerini dijital pazarlama zorluklarının rekabetinin içinde bulmaktadırlar. Sosyal medya ise, kendi markalarına tüketici katılımını geliştirmeyi amaçlayan üreticiler için yeni bir boyut olarak ortaya çıkmıştır. Bu çalışmada akıllı telefon sektöründe, eğlence, özelleştirme, etkileşim, ağızdan ağıza iletişim ve trend ile bilişsel bağlılık ve duygusal bağlılık gibi bağlılık faktörleri arasındaki arasındaki ilişkileri araştırmak amaçlanmıştır. Mevcut literatürden toplanan bilgilerle kapsamlı bir anket oluşturulmuş, Türkçe formatına oturtulmuş ve çevrimiçi olarak katılımcılara sunulmuştur. Anket, Türkiye'nin farklı bölgelerinden farklı demografik özelliklere sahip 334 kişi tarafından yanıtlanmış, ardından hipotezleri test etmek için SPSS aracı kullanılarak faktör analizi, güvenilirlik analizi, regresyon analizi ve bağımsız örneklem testleri uygulanmıştır. Çalışma, eğlence, kişiselleştirme, trend, ağızdan ağıza iletişim ve etkileşim ile tüm bağlılık faktörleri arasında güçlü pozitif ilişkiler olduğunu ortaya çıkarmıştır. Ayrıca duygusal bağlılığın erkekler ve kadınlar arasında önemli ölçüde farklılaştığı deneyimlenmektedir. Dahası, duygusal bağlılık düzeyi, yoğun internet kullanıcıları ile hafif internet kullanıcıları arasında günlük olarak farklı görünmektedir. Son olarak, bu çalışma mevcut literatüre ayrıntılı bir nicel analiz eklemeyi ve tüketici katılımı üzerine gelecekteki çalışmalara iç görü sunmayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
The cellular phone becomes the foremost important object in every individual's life. Whether it is smart or not, due to the limitations of the technology and resembling expectations, cellular phone manufacturers find themselves in compelling digital marketing challenges. Social media is the new dimension for those manufacturers who wants to aim to improve their consumer engagement on their particular brands. This study aimed to research the relationships between entertainment, customization, interaction, word of mouth and trend between engagement factors such as cognitive engagement and emotional engagement in the Smartphone Industry. With the knowledge collected from existing literature, a comprehensive questionnaire was created, settled into the Turkish context and delivered online. The questionnaire was responded by 334 individuals from different parts of Turkey with different demographics then stressed under factor analysis, reliability analysis, regression analysis and independent sample testing using SPSS tool to test hypotheses. The study specified strong positive relations between entertainment, customization, word of mouth, trend and interactivity and customer engagement factors. Also, it is experienced that emotional engagement differs significantly among males and females. Moreover, the emotional engagement level seemed to differ among intensive internet users and light internet users on a daily manner. Finally, this study is intended to add to current literature a detailed quantitative analysis and is aimed at offering insights into future studies on consumer engagement.