Uluslararası hukukta siber suçla mücadele
Fighting against cybercrime in international law
  1. Tez No: 662431
  2. Yazar: ABDULLAH ALDOORI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CÜNEYT YÜKSEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 189
Özet
Günümüzde yaşanan bilişim ve teknoloji evrimi hayatımıza birçok alanda faydalar sağlarken diğer yandan yeni suçluluk tipi olan siber suçun doğmasına neden olmuştur. Siber suç devletlerin arasındaki coğrafi ve siyasal sınırlarını ortadan kaldırmıştır. Bilişim teknolojisi aracılığıyla dünyanın herhangi bir yerinde uzaktan kolaylıkla suç işlenebilmektedir. Dolayısıyla siber suçlar sınır aşan suç olarak nitelendirilmektedir. Ulusal düzlemde yapılan düzenlemeler ve alınan tedbirler bu suçlara karşı yetersiz ve eksik kalmakta ve uluslararası toplumun barışına ve güvenliğine bir tehdit teşkil etmektedir. Bu nedenle siber suçlarla mücadelede devletler arasında işbirliğinin önemi ortadadır. Siber suçu uluslararası hukuk kapsamında ele alan bu çalışma üç ana bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde siber suçun tarihsel gelişimi, kavramı, kendisine has özellikleri ve siber suçtan ayrı diğer kavramlar açıklanmıştır. İkinci bölümde siber suçlarla mücadelede uluslararası ve bölgesel düzeyde yapılan girişimleri ve düzenlemeleri inceleyerek değerlendirilmeye çalışılmıştır. Üçüncü bölümde ise ilk olarak siber suçlarla mücadelede siber suçun doğasından kaynaklanan sorunlar ardından hukuki zorluklar ortaya konmuştur. Özellikle uluslararası hukuk bazında zorlukların üzerinde durulmuştur. Son olarak Avrupa Konseyi Siber Suç Sözleşmesi'nin siber suçlarla mücadelede karşılaşılan zorlukların üstünden gelmek için getirdiği uluslararası işbirliği rejimi incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Nowadays information and technology evolution has brought benefits to our lives in many areas, on the other hand, it has led to the emergence of cybercrime, a new type of criminality. Cybercrime has eliminated the geographical and political boundaries between states. Crime can be easily committed remotely anywhere in the world through information technology. That is why cybercrime is considered as a transnational crime. Regulations and measures taken on the national level are inadequate against these crimes and pose a threat to the peace and security of the international community. Therefore, the importance of cooperation between states in the fight against cybercrime is obvious. This study, which deals with cybercrime within the scope of international law, consists of three main chapters. In the first chapter, the historical development, concept, characteristics of cybercrime and other cyber threats separately from cyber crime are explained. In the second chapter, it sought to be evaluated by underscoring international and regional regulations to establish international cooperation in the fight against cybercrime. In the third chapter. In the third part, firstly, the challenges in fight against cybercrime arising from the nature of cybercrime and legal difficulties are presented. Specifically emphasis was placed on challenges at the level of international law. Finally, the international cooperation regime introduced by the Council of Europe Cyber Crime Convention to overcome the difficulties encountered in combating cybercrime was examined.