TSMK yy. 913 numaralı Şeyh Hamdullah Mushaf-ı Şerîfi'nin tezhip sanatı açısından incelenmesi
Examination of Sheikh Hamdullah Mushaf-ı Sherif numbered TSMK yy. 913 in terms of art of illuminated manuscript
  1. Tez No: 662454
  2. Yazar: FATMA BETÜL ECEVİŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA N. ÇELEBİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: El Sanatları, Crafts
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Geleneksel Türk Sanatları Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Geleneksel Türk Sanatları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 162
Özet
Osmanlı padişahlarının sanata ve kitaba verdiği değer neticesinde, birçok kıymetli eser meydana gelmiştir. Kitap sanatları arasında önemli bir konumu hâiz olan tezhip sanatı ile ilgili en güzel örnekler şüphesiz Mushaf-ı Şerîf tezyînatlarında ortaya çıkmıştır. Bu eserlerden biri de Hattat Şeyh Hamdullah tarafından istinsah olunan TSMK YY. 913 numaralı Kur'ân-ı Kerîm'dir. Boyutunun küçüklüğüne, yazının zarafetine uygun olarak, son derece ince ve ayrıntılı bir desen tasarımı yapılmış ve hassas bir işçilikle tezyîn edilmiş eser, aradan geçen altı asra yakın zamana rağmen, günümüz sanatçılarına ışık tutacak bir niteliğe sahiptir.
Özet (Çeviri)
As a result of the value that the Ottoman sultans gave to art and book, many valuable works were created. The most beautiful examples of illuminated manuscript, which occupies an important position among the book arts, undoubtedly appeared in Mushaf-i Sherif's ornaments. One of these works is a Holy Quran numbered TSMK YY. 913, which was copied by calligrapher Sheikh Hamdullah. In accordance with the small size of the work and the elegance of the writing, an extremely fine and detailed pattern design has been made and ornamented delicately, despite of the fact that it has been almost six century, the work still lights the way of today's artists.