Lojistik sektöründe meslek hastalıkları: Bir alan araştırması
Occupational diseases in the logistics sector: A field research
- Tez No: 662544
- Danışmanlar: PROF. DR. BURCU ERŞAHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ulaşım, İşletme, Transportation, Business Administration
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve Lojistik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bu çalışmanın amacı, gelişen lojistik sektöründe görev alan çalışanların yoğun iş akış disiplini içinde karşılaştıkları meslek hastalıklarının araştırılması ve ortaya konmasıdır. Bu amaçla gerçekleştirilen yerli ve yabancı literatür taramasının ardından kavramsal çerçeve oluşturulmuştur. Daha sonra lojistik sektöründe karşılaşılan meslek hastalıklarını araştırmak üzere Gaziantep ilinde faaliyet gösteren lojistik firmalarında çalışanlar ile bir alan araştırması yapılmıştır. Elde edilen veriler SPSS programında analiz edilmiştir. Araştırma sonucunda lojistik sektöründe çalışanlar üzerinde meslek hastalığının varlığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate and reveal the occupational diseases that employees working in the developing logistics sector encounter in intensive work flow discipline. In this direction, after the domestic and foreign literature review, the conceptual framework was formed. Then, a field study was conducted with the employees of logistics companies operating in Gaziantep to investigate occupational diseases encountered in the logistics sector. The data obtained were analyzed in SPSS program. As a result of the research, it was found that there was an occupational disease on employees in the logistics sector.