Broken identities of posthuman souls in a cyberpunk society reflected in Altered Carbon by Richard Kingsley Morgan
Richard Kingsley Morgan'ın Altered Carbon eserinde yansıtılan bir siberpunk toplumdaki posthüman ruhların parçalanmış kimlikleri
- Tez No: 662623
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CUMHUR YILMAZ MADRAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu tezin amacı Richard Kingsley Morgan'ın Altered Carbon eserinde kurguladığı siberpunk toplumda baş karakterlerin parçalanmış kimliklerini posthümanizm kapsamında analiz etmektir. Altered Carbon okuyucusuna, insan bedeni ile bütünleşmiş bir yapay zeka gibi ileri teknolojik buluşların da içinde bulunduğu geniş çaplı siberpunk özelliklerinin yanı sıra ileri teknolojinin hakim olduğu bir gelecek zaman olay örgüsü sunmaktadır. Dört bir yanda yapay zekalarla ve yarı insan olan sayborglarla dolu bir siberpunk toplum göz önünde bulundurulduğunda ve insanın fiziksel, zihinsel ve biyolojik dönüşüm süreci sonucunda 'kimlik sorunu' ortaya çıkmaktadır. Bir bilim kurgu romanı olarak Altered Carbon, dönüşümlerin sonucunda baş gösteren kimlik sorunlarına dair iddialı bir sorgulamaya zemin hazırlamanın yanı sıra insanın gelecekteki yaşamının nasıl olabileceğini, posthüman olmanın nasıl hissettirebileceğini gözler önüne sermektedir. Bu fikirler ışığında, izlenmesi gereken ilk aşama insanın nasıl ve neden dönüşümler geçirdiğinin izini sürmektir. Bu nedenle, birinci bölüm insanın içinden geçtiği belli başlı tarihsel süreçlerin ve varoluşçuluk ve hümanizm gibi bazı teorilerin posthüman teori ile bağıntılı bir sentezini sunmayı hedeflemektedir. İkinci bölümün amacı, bir tür olarak 'bilim kurgu'nun ve onun bir alt türü olan ve Altered Carbon'da baskın olan 'siberpunk'ın posthüman teori ile ilişkisini romandaki olay örgüsüne, zamana ve karakterlere atıfta bulunarak tartışmaktır. Üçüncü bölüm, romandaki bazı başı çeken Takeshi Kovacs, Laurens Bancroft ve Ortega gibi karakterlerle kimlik sorunlarını ilişkilendirerek insanın ve toplumun geçirdiği dönüşümlerin sonucunda ortaya çıkan kimlik sorunları üzerinde durmaktadır. Bu çalışmanın son bölümü, romanda 'parçalanmış kimlik' sinyalleri veren önemli karakterlerle bağıntılı olarak siberpunk toplumda yaşamanın sonucunda ortaya çıkan posthüman ruhların parçalanmış kimliklerini analiz eden bir sonuç sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
The objective of this dissertation is to analyse the broken identities of prominent characters in a cyberpunk society fictionalized in Altered Carbon by Richard Kingsley Morgan within the scope of posthuman theory. Altered Carbon provides its reader with a wide range of cyberpunk features including high technological inventions like artificial intelligence integrated with a human body as well as offering a high technological future time plot. Considering a cyberpunk society with full of artificial intelligences and cyborgs as half-humans all around, and as a result of the physical, mental and biological transformation process of man the 'identity problem' comes up. Altered Carbon, as a science fiction novel, displays what the life of man in the future might be like, how it could feel to be a posthuman as well as paving the way for a challenging inquiry into identity problems arising as a result of transformations. In the light of these ideas, the first phase to be followed is to trace back how and why man has undergone transformations. Thus, the first section aims at providing knowledge of certain historical processes man has been through as well as certain theories such as existentialism and humanism in correlation with posthuman theory. The purpose of the second section is to discuss the relation of science fiction and its sub-genre – cyberpunk - as the dominating genre of Altered Carbon with the posthuman theory by referring to the plot, time and characters of the novel. The third section focuses on the identity problems arising as a result of the transformations man and the society have gone through by associating the identity issues with the some prominent characters in the novel such as Takeshi Kovacs, Laurens Bancroft and Ortega. The final section of this study presents a conclusion analysing the broken identities of posthuman souls which arise as a result of living in a cyberpunk society in correlation with the key characters in the novel giving the signals of 'broken identity'.