Luigi Pirandello'nun 'Ağzı Çiçekli Adam' oyununun hikâye anlatıcılığı açısından incelenmesi
The review of Luigi Pirandello's play 'The Man with the Flower in his Mouth' in terms of storytelling
- Tez No: 662647
- Danışmanlar: PROF. EROL İPEKLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sahne Sanatları Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: Tiyatro Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Anlatma edimi insanın kendini ifade etme ihtiyacından ortaya çıkmıştır. Söz bunun en asal aracıdır. Kültürlerin aktarımı bu yolla gerçekleşmiştir. Tiyatro da dramatik söz söyleme sanatı olarak anlatıların en güçlü taşıyıcısı halini almıştır. Bu doğrultuda yazılan oyunlar, doğaçlama performanslar ya da kolektif gösteriler bir hikâyeyi ya da olayı izleyene anlatmak için kurgulanmıştır. Tiyatro grameri anlatısal dünyanın kurulması için gereken tüm araçlara sahiptir. Tiyatronun anlatısal sahne edimini oluşturacak tüm tekniklere sahip olmasının yanında, anlatı-tiyatro birlikteliğinin oluşması için anlatıbilimin araçlarının da disiplinlerarası bir çalışmada kullanılması yöntemsel açıdan önemlidir. Anlatısal bir performansa giden yolda anlatının kurgulanışı, sahneye taşınması, seyirci ile olan ilişkisi gibi unsurlar üzerinden metin düzeyinde yapılacak bir dramaturji çalışması elzem niteliğe sahiptir. Buradan hareketle, Luigi Pirandello'nun“Ağzı Çiçekli Adam”adlı oyununun üzerinde anlatısal-dramatik dramaturji çalışması yapılmış, anlatıbilim-tiyatro ekseninde bir hikâye anlatıcılığı örneği elde edilmesi hedeflenmiştir.
Özet (Çeviri)
The act of telling arose from a personal need to express oneself. Word is the most essential tool of this and the transfer of cultures has become possible with that. On the other hand, theatre as a dramatic oratory has become the most powerful carrier of narratives. In this way, written plays, improvisational performances, or collective performances were designed to tell a story or event to the viewer. Theatre grammar has all the instruments needed to establish a narrative world. In addition to having all the techniques that will form the narrative stage production, it is methodically important to use tools of narratology in an interdisciplinary study to form a narrative-theatre unity. On the way to a narrative performance, a dramaturgy work that will be performed at the text level through elements such as the fiction of the narrative, its adaption to the stage, and its relationship with the audience has an essential quality. Having this in mind, a narrative-dramatic dramaturgy study was conducted on Luigi Pirandello's play“The Man with the Flower in His Mouth”, it is aimed to have a sample of storytelling on the narratology-theatre axis.