Dânişmendnâme'nin Türk kültür tarihi bakımından değerlendirilmesi
Evaluation of Dânişmendnâme in terms of Turkish cultural
- Tez No: 662646
- Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL ÇİFTCİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ortaçağ Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Türkiye Selçuklu Sultanı II. İzzeddin Keykavus'un emriyle dönemin münşîlerinden Mevlânâ İbn Alâ tarafından 1245 tarihinde telif edildiği tahmin edilen Dânişmendnâme, kendi ismiyle bilinen hanedan ve devletin kurucusu olan Melik Dânişmend Gazi'nin (ö.1085?) hayatını, Bizans'a karşı yaptığı savaşları, Anadolu'daki bazı şehirleri fethini ve çeşitli kerametlerini anlatmaktadır. Bu çalışmada, XI-XIV. yüzyıllarda Türk devlet teşkilâtı, askerî hayat, dinî inanış ve sosyal hayata (gelenek, görenek ve adetler) dair bazı motiflerin Dânişmendnâme'de ne şekilde yer bulduğu, Türk kültür tarihiyle ilgili bazı kaynaklar ve konu üzerine yapılmış araştırmalardaki bilgilerle karşılaştırmalı olarak ele alınmaktadır. Bünyesinde Türk kültürüne dair pek çok hususiyeti barındıran bu destanî romanın, Türk kültür tarihi bakımından ilk kez değerlendirilmiş olması çalışmanın önemini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
Upon the order of II. İzzeddin Keykavus, the Sultan of Turkey Seljuks, Danişmendname, which is assumed to have been compiled by Mevlana İbn Ala in 1245, tells about life, battles against the Byzantine, conquer of some cities in Anatolia and various miracles of Melik Danişmend Gazi (d. 1085?), who is the founder of the dynasty and state that are known by his name. In this study, how some aspects regarding the Turkish State Organization, military life, religional belief and social life (traditions, customs and conventions) in the 11-14th centuries are included in the Danişmendname is examined in comparison to some sources on history of Turkish culture and information gathered from the research conducted on the topic. The first evaluation of this epic novel which involves many characteristics of Turkish culture in terms of history of Turkish culture proves the significance of the study.