Tarımdaki teknolojik gelişmelerin ekonomik büyümeye etkisi
The effect of technological developments in agriculture on economic growth
  1. Tez No: 662650
  2. Yazar: İLTERİŞ BERKER KORAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATİH YÜCEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Ortaya çıkışı insanlığın varlığıyla eş olan tarım, insanların hayatını devam ettirebilmeleri için gerekli olan gıdanın elde edilmesindeki en önemli ve yaşamsal alandır. Tarımı insanlığın tabiatla mücadelesi olarak kabul etmek de mümkündür. Çünkü insanlık tarımla uğraşmaya başladıktan sonra tabiatı kontrol altına almış ve gittikçe artan bir şekilde ona hükmetmeye başlamıştır. İnsanın tabiata hükmetmesi arttıkça tarım gelişmiş, tarım geliştikçe ona bağlı yeni uğraşı alanları ortaya çıkmıştır. İnsanlar çoğaldıkça ihtiyaçlar artmış, ihtiyaçlar arttıkça insanlar tarımdaki üretimi artırmaya çalışmıştır. Tarımdaki üretimi artırma çabaları önce hayvanları tarımda kullanma, arkasından tarım için üretilen aletlerle şeklinde devam etmiştir. Bir taraftan üretilenler, bir taraftan üretilenlerin saklanması ve en verimli şekilde kullanılması çabaları gelişmenin de en önemli sebeplerinden birisi olmuştur. Dünya nüfusu arttıkça ortaya çıkan beslenme ihtiyacını karşılamak üzere insan tarımsal üretimi artırmanın çareleri aramış bu tarımda makinalaşmayı beraberinde getirmiştir. Tarımda kullanılan alet ve makinalar arttıkça bunlar başlı başına bir üretim ve istihdam kolu olmuş, kalkınma ve gelişmenin odak noktasına oturmuştur. Günümüzde tarım, şu veya bu şekilde bütün bilim dalları ile bir şekilde ilişki içindedir. Tarımda kullanılan üretim maddeleri bir tarafa, onların üretiminin her aşamasında kullanılan makinalar, onları üretimden sonra saklanması ve işlenmesi aşamasında kullanılanlar, tarımsal üretimle elde edilen ürünün başka alanlarda kullanılmasında kullanılanlar yine başlı başına tesislerin kurulmasına, insanların tarım dışında işlerde istihdamında etkili olmaktadır. Bu alan o kadar geniştir ki, hayatın içinden tarımı çıkartırsanız geriye bir şey kalmaz dedirtecek kadar geniş ve önemlidir. Üretimi, tüketimi, ülke içinde ve dışında pazarlanması, doğrudan veya dolaylı olarak sağladığı istihdam dikkate alındığında tarım aynı zamanda ekonominin de kaynağıdır. Gelişmiş ülkelerin gelişmesinin temelinde de tarım önemli bir yer tutmaktadır. Dünya nüfusunun 8 milyara dayandığı günümüzde ülkeler için en önemli husus kendi kendine yetebilmektir bunun temelinde tarımsal üretim vardır. Dolayısıyla gelişmekte olan ülkeler de bunu dikkate alarak yatırımlarını yapmakta, ekonomilerini şekillendirmektedirler.
Özet (Çeviri)
The birth of agriculture has been with the existence of humanity and it is a profound and vital factor in obtaining the food necessary for human beings to continue existence. Agriculture can also be regarded as the struggle of man against nature. Because as human beings started farming, they controlled nature and human dominance over nature started constantly increased. As human dominance over nature increased, agriculture increased and new fields and practices emerged with the development and spread of agriculture. As a result of the population growth, the needs increased, and accordingly, they tried to increase agricultural production. With the efforts to increase the production of agricultural commodities, at first, animals were used in agricultural operations, and in the following periods, agricultural tools were produced. The need to preserve harvested agricultural products and efforts to use them efficiently are the underlying reasons for the developments in agricultural activities. As the world's population increased, human beings tried to increase agricultural production to meet the nutritional need and thus mechanization in agriculture has emerged. As the tools and machines used in agriculture increased, they became separate production and employment fields and played a critical role in the progress and development. Today, agriculture is somehow related to all disciplines. In addition to the production materials used in agriculture, the machines used in the production of these materials, the tools used for storing and processing of these materials after production, the tools used for the use of agricultural products in different areas require the establishment of separate facilities and thus create employment in other jobs related to agriculture. This area is very large and important; it can be argued that nothing remains if agriculture is removed from life. Agriculture is also the source of the economy, considering the employment it provides directly or indirectly related to the stages of production, consumption, and domestic and international marketing. Agriculture has an important share at the center of progress in developed countries. Today, as the world's population is nearing 8 billion, the most important issue for a country is self-sufficiency and it relies on agricultural production. Therefore, developing countries make their investments and shape their economies accordingly.