Buhar kazanlarının performans değerlendirmesi ve değişik pilot işletmelerde çalışma koşullarının tespiti ve analizi
  1. Tez No: 66267
  2. Yazar: FARUK DİNÇER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RUHİ KAYKAYOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
ÖZET Bu çalışmada; sanayinin imalat sektöründe, ısı taşıyıcı olarak kullanılan buhar incelenerek optimum çalışma şartlan için gerekli koşullar araştırılmıştır. Buhar kapardan, çalışma prensipleri gereği yoğuşma fazına geçen buharı devreden aldığı için ekonomi açısından buhar kapanlarının max. verimle çalışmaları gerekmektedir. Tez çalışması sırasında max. verim için gerekli şartlar araştırması için;. I. Bölümde; Buhar ve kondens tanımlan ana hatlarıyla ortaya konuldu.. II. Bölümde; Buhar kapanı tanımı, bağlantı şekli, sınıflandırılmaları, seçimleri konulan açılanarak buhar kapardan ayrı ayrı incelendi. Bu inceleme sırasında, Türkiye'de en çok kullanılan buhar kapardan; çeşitleri, imalatçı firmaları, tanıtımı, çalışma prensipleri, devreye bağlantı şekilleri, çalışma sınır şartlan, kapasiteleri, buhar kapanının seçim şekli, avantajları, dejavantajları ve bozulma nedenleri konulan ayrı ayrı incelendi.. III. Bölümde; Buhar iletim hatlarının dizaynı konulan incelenerek, buhar hatlarının dizaynı için gerekli konulara değinildi.. IV. Bölümde; Kondens kayıplarının tanımı yapılarak, bu kayıpların bulunması ve önlenmesi konulan araştırıldı. Kondens kayıplarının maddi portreleri örneklerle açıklandı. Buhar kapanlarının performanslarının araştırıldığı enerji taramalarının sonuçlan, bu bölümde irdelendi. Enerji taraması 50 ayrı işletmede kullanılan 4174 adet buhar kapanın teker teker kontrolü neticesinde yapıldı. Bu kontrol ile sanayide kullanılan buhar kapanlarının çalışma verimleri hakkında araştırmalar yapıldı.. V. Bölüm; Bu bölümde ise projeyi pekiştirmek amacıyla hayali bir işletme düşünüp, bu işletmenin buhar hatları ve kondenstop dizaynları yapıldı.
Özet (Çeviri)
XI SUMMARY In order to maintain high level of condensate return, steam-trap selection is a major task in every energy audit checklist in this work, the outher reviews the steam-trap types for most efficint operation and proper installotions. A detailed survery of the present conditions of steam-traps at industral sites are earned out, The therin consists of five major divisions. In the first section, the nature of the propertcase of steam and condensate are reviewed. At the 2nd section types of steam-traps, operation conditions, plant capacities, advantages and disadvantages of vanous types of steam- traps are described. The design of steam pipes and steam-traps are axpland at section three. At the 4th section computing of losses at the pessure traps are described. Furthermore, the results of the survery at severol industrial sites are explained. Finally, at section 5, an imaginary plant design are set andthen the suitakles steam traps are recommended for thin virtual plant site. 89