Adli bilimlerde parmak izi görselleştirme çalışmalarında silika nanopartiküllerin kullanımı: Sistematik bir inceleme
The use of silica nanoparticles for the purpose of visualizing hidden fingerprints: A systematic review
  1. Tez No: 662674
  2. Yazar: ELİF ÇETLİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. VAHDET ÖZKOÇAK, DR. ÖĞR. ÜYESİ DEMET TATAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Genetik, Genetics
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hitit Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Adli Bilimler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Teknolojik gelişmeler her geçen gün hız kazanmaktır. Her alanda kendini gösteren teknolojik ilerlemeler kolaylıklar sunmaktadır. Sağlık alanından, mühendisliğe, üretim alanından, Adli Bilimler'e kadar geniş bir yelpazede teknolojik gelişmelerin etkileri mevcuttur. Yaşanan gelişmeler Adli Bilimler açısından değerlendirildiğinde olayların çözümünü kolaylaştıran, zamandan tasarruf sağlayan gelişmeler görülmektedir. Adli vakaların çözümlenmesinde en temel unsur, olay, mağdur ve fail arasındaki üçgenin sağlanmasıdır. Olay yeri incelemesinden elde edilen çeşitli bulgular olayın yeniden inşasına olanak vermektedir. Olay yeri incelemesinde suçlunun profilleşmesine imkân veren en önemli delil, parmak izidir. Parmak izi kişiye özgü karakteristiği nedeniyle delil olarak değerlendirilmektedir. Parmak izleri gözle görülmezler ve bu nedenle olay yerinden elde edildikten sonra görselleştirilmesi gerekmektedir. Görselleştirme amacıyla birçok yöntem kullanılmaktadır. En sık kullanılan yöntemler; tozlama, Ninhidrin, DFO, Süper Glue vb. yöntemlerdir. Son zamanlarda bu yöntemlere ek olarak başka kimyasal, fiziksel ve optik yöntemler ortaya çıkarılmıştır. Teknolojik gelişmelerin Adli Bilimler alanını da etkilemesinden ötürü parmak izi çalışmalarına da yeni boyutlar getirilmiştir. Özellikle parmak izi görselleştirme çalışmalarında nanoparçacıkların kullanımı ivme kazanmıştır. Nanoparçacık kullanımında, silika nanoparçacıkların çalışmalarda kullanımı mevcuttur. Bu tez çalışmasında, son 5 yıl temel alınarak araştırılan parmak izi görselleştirme çalışmalarında silika nanoparçacık kullanımını içeren 19 yayın incelenmiştir. Silika nanoparçacıkların; net görselleştirme sağlaması, çeşitli yüzey türlerinde görselleştirmeye imkân sağlamasından dolayı araştırmacılar tarafından bu yöntem görselleştirme çalışmalarında tercih edilmiştir. Tez çalışmasında incelenen yayınlarda, en çok hangi silika nanopartikülün tercih edildiği, silika molekülleri için tercih edilen en sık sentez yönteminin hangisi olduğu, hangi dalga boylarında uyarıldığı, kullanılan yüzeylerin çeşitliliği, görüntüleme amacı ile uygulanan optik teknikler sistematik olarak incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Technological advances are gaining momentum every day. Technological advances that manifest themselves in all areas offer amenities. A wide range of technological developments, from the field of Health, to engineering, from the field of production to forensic science, have implications. When the developments are evaluated from the point of view of Forensic Sciences, there are developments that facilitate the solution of the events and save time. The most basic element in the resolution of judicial cases is the provision of a triangle between the incident, the victim and the perpetrator. Various findings from the Crime Scene Investigation allow for the reconstruction of the incident. The most important evidence that allows the criminal to be profiled in a crime scene investigation is a fingerprint. A fingerprint is considered evidence due to its unique characteristics. Fingerprints are not visible to the eye and therefore need to be visualized after being recovered from the scene. Many methods are used for visualization purposes. The most commonly used methods are dusting, Ninhydrin, DFO, Super Glue e.g. the methods are not. Recently, in addition to these methods, other chemical, physical, and optical methods have been uncovered. Due to the fact that technological advances also affect the field of Forensic Science, new dimensions have also been introduced to fingerprint studies. The use of nanoparticles has gained momentum, especially in fingerprint visualization studies. In the use of nanoparticles, silica nanoparticles are used in studies. In this thesis, 19 publications involving the use of silica nanoparticles were examined in fingerprint visualization studies based on the last 5 years. This method was preferred by researchers in visualization studies because silica nanoparticles provide clear visualization and allow visualization on various surface types. In the publications examined in the thesis study, which silica nanoparticle is most preferred, which is the most common method of synthesis for silica molecules, at which wavelengths it is stimulated, the variety of surfaces used, optical techniques applied for imaging purposes were systematically examined.