Fiziksel aktivitenin büro çalışanlarının iş verimliliklerine etkisi
The effect of physical activity on the efficiency of office workers
  1. Tez No: 662683
  2. Yazar: HÜLYA SÖĞÜT YAZICI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. REŞAT KARTAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Eğitimi Anabiilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
Bu araştırmada kamuda çalışan büro personeline, sekiz hafta fiziksel aktivite uygulatılması iş verimlilikleri üzerine etkisi incelenmiştir. Çalışmaya İzmir ili Belediyelerde çalışan büro personelinin yaşları 27-63 arasında değişen (ort. 41, 30 ± 7, 6 yıl), 25'i (%49, 00) kadın ve 26'sı (%51, 00) erkek olmak üzere toplam 51 kişi katılmıştır. Araştırmaya katılan büro çalışanlarına öncelikli olarak antropometrik ölçümleri (boy, vücut ağırlığı, vücut yağ oranı, vücut kitle indeksi, göğüs çevresi, bel çevresi, kalça çevresi) alınmış, el kavrama testi uygulandı. Tanımlayıcı bilgi formu (yaş, medeni durumu, öğrenim durumu, gelir durumu, kaç yıldır çalıştığı, iş yerine ne ile ulaşım sağladığı, çocuk sayısı) doldurtuldu. Bu ölçümleri takiben (7-g-FADA) Fiziksel aktivite değerlendirme anketi (Karaca ve Turnagöl, 2007) yapıldı.Yönetici tarafından 10 soruluk personel performas (verimlilik) formu doldurtulmuştur. Katılımcıların fiziksel özelliklerinin ön test – son test bağımlı örnet t-testi karşılaştırma sonucunda, Kadın grubunun Vücut yağ oranı, göğüs, bel, kalça ölçümlerinin istatistiksel olarak ortalamalarında anlamlı farklılık bulundu. (P< 0, 05) Kadın grubunun, Vücut ağırlığı, Vücut kitle indeksi ve el kavrama kuvveti ölçümleri arasında istatistiksel olarak ortalamalarında anlamlı farklılık bulunmamıştır.(P>0, 05) Erkek grubunun, Vücut ağırlığı, vücut yağ oranı, vücut kitle indeksi, göğüs, kalça ölçümlerinin istatistiksel olarak ortalamalarında anlamlı farklılık bulundu.
Özet (Çeviri)
In the present study, the effects of eight weeks of physical activity practices on work productivity were examined. Total 51 participants (mean age; 41.30 ± 7.6 years) participated in the present study and the participants were public employees working in izmir municipalities between the ages of 27-35. 26 of them were women (25 %) and the others were men (26.0 %). Anthropometric measurements of the participants (height, body weight, body fat ratio, body mass index, chest circumference, waist circumference, hip circumference) were firstly taken and then their handgrip measurements were carried out. The descriptive information form (age, marital status, educational status, income, years of employment, access to work place, number of children) was filled out. Following these measurements (7-g-FADA), a physical activity evaluation questionnaire (Karaca & Turnagöl, 2007) was conducted, which was a personnel performance (productivity) form with 10 questions was filled out by the manager. As a result of the comparison of the participants' s physical characteristics with pre-test and post-test dependent pattern t-test, a significant difference was found in the statistical averages of the body fat ratio, chest, waist and hip measurements of the female group (P 0.05).