The psychological effects of Covid-19 pandemic on children: An investigation from bioecological perspective
Covıd-19 pandemisinin çocuklar üzerindeki psikolojik etkileri: bioekolojik perspektiften bir inceleme
- Tez No: 829459
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ILGIN GÖKLER DANIŞMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: TED Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu çalışma, pandeminin çocuklar üzerindeki duygusal ve davranışsal etkilerini Bronfenbrenner'ın biyoekolojik teorisi çerçevesinde incelemeyi amaçlamıştır. Bu teoriye göre, bireysel farklılıklardan olan çocuğun duygu düzenleme becerisinin, mikrosistem düzeyinde yer alan aile koruyucu faktörlerin ve mezosistemde bulunan okul-aile ilişkilerinin çocuğun duygusal ve davranışsal problemlerini nasıl yordadığı incelenmiştir. İki model kullanılmıştır: ilk modelde pandemi öncesinde var olan sorunlar, ikinci modelde ise pandeminin neden olduğu sorunlar incelenmiştir. Çocuğun uzak çevresinden bireysel farklılıklarına doğru gidildikçe değişkenlerin etki büyüklüğünün artacağı, ve tüm faktörlerin çocukların sorunlarını negatif yönde yordayacağı öngörülmüştür. 4-11 yaş arasında çocuğu olan 238 anne, çocukları için bilgi veren kişi olarak katılmıştır. Katılımcılardan Duygu Düzenleme Ölçeği, Aile Koruyucu Faktörler Anketi, Okul Etkileşim Anketi, Güçler ve Güçlükler Anketi ve Karantinanın Çocukları Üzerindeki Duygusal ve Davranışsal Etkilerine İlişkin Ebeveyn Algısı Ölçeğini çevrimiçi ortamda doldurmaları istenmiştir. Hiyerarşik regresyon analizi kullanılan çalışmanın sonuçlarına göre, model 1'de sadece duygu düzenleme pandemi öncesinde var olan sorunları yordamıştır. Model 2'de ise duygu düzenleme becerisi ve aile koruyucu faktörler pandemiye bağlı sorunları yordamıştır. Okul-aile etkileşiminin çocuğun sorunları üzerinde herhangi bir etkisi bulunmamıştır. Elde edilen bulgular, bireysel farklılıkların ve çevresel faktörlerin özellikle kriz ve afet durumlarında çocuklarda ortaya çıkabilecek sorunlar üzerindeki etkileri ve mekanizmaları hakkında önemli veriler sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
The current study aimed to examine the emotional and behavioral effects of the pandemic on children from the framework of bioecological theory. According to Bronfenbrenner's model, the study examined how the child's emotion regulation ability, which is individual differences, family protective factors in the microsystem and school-family relations in the mesosystem affect the child's emotional and behavioral problems during COVID-19. Two models were used: the first model examined the problems that existed before the pandemic and the second model examined the problems caused by the pandemic. It was predicted the effect of variables would increase as we move away from the child's distant environment, and all factors would negatively predict children's problems. 238 mothers with children aged between 4-11 years participated as informants for their children. Informants were asked to complete the Emotion Regulation Scale, Family Protective Factors Questionnaire, School Interaction Questionnaire, Strengths and Difficulties Questionnaire, and Parental Perception of the Emotional and Behavioral Effects of the Quarantine on Their Children in the online platform. According to the results of the study using hierarchical regression analysis, only emotion regulation predicted the problems that existed before the pandemic in model 1. In model 2, emotion regulation and family protective factors negatively predicted pandemic-related problems. School-family interaction did not have any effect on children's problems. The findings obtained provide important data on the effects and mechanisms of individual differences and environmental factors on problems that may arise in children especially in times of crisis and disasters.