İzole koroner arter ektazili hastalarda alfa -1 antitripsin düzeylerinin değerlendirilmesi
Evaluation of alpha -1 antitrypsine levels in patients with isolated coronary artery ectasia
  1. Tez No: 662719
  2. Yazar: VUSAL KHANKISHIYEV
  3. Danışmanlar: UZMAN VELİ POLAT
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kardiyoloji, Cardiology
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: İstanbul Bakırköy Dr. Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Amaç: Bu çalışmada, izole koroner ektazi hastalarında alfa-1 antitripsin (AAT) düzeylerinin kontrol grubu ile karşılaştırılması, Markis skoru kullanılarak koroner ektazi yaygınlığı ile alfa-1 antitripsin düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesi amaçlanmıştır. Metod: Çalışmaya, Bakırköy Dr. Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kardiyoloji Kliniği'nde, unstabil anjina pektoris tanısı alan ve myokard iskemisi açısından noninvaziv kardiyak stres testleri (myokard perfüzyon sintigrafisi ve efor testi) pozitif olan, koroner anjiografi yapıldıktan sonra izole koroner arter ektazi saptanan 50 (12 kadın, 38 erkek) hasta ile normal koroner lümenogram saptanan 46 (18 kadın, 28 erkek) hasta çalışmaya dahil edildi. Tüm hastaların demografik özellikleri, kullandığı ilaçlar, rutin kan tetkikleri ve Markis skorları kayıt edildi. AAT analizi için alınan kan örnekleri Beckman Coulter Image Immunochemistry System cihazı ile nefelometrik yöntemle kantitatif olarak çalışıldı . Bulgular: Hasta ve kontrol grubu arasında demografik özellikler ve diğer kan tetkikleri açısından anlamlı bir farklılık izlenmedi.
Özet (Çeviri)
Background: It has been postulated that decreased antiprotease activity and coronary artery ectasia (CAE) are associated with increased risk of coronary artery diseases. Objective: Our aim of this study was to compare alpha-1 antitrypsin levels in patients with and without CAE and to determine the association between alpha-1 antitrypsin levels and the extent of CAE using Markis score. Method: We included 50 patients (38 male, 12 female) with isolated CAE and 46 patients (28 male, 18 female) with normal coronary arteries upon coronary angiogram who had angina pectoris and positive myocardial stress test for ischemia. All of the patients demographic features and Markis scores were recorded. AAT levels were studied with Beckman Coulter Image Immunochemistry System device by nephelometric method.