Şefika Yarkin'ın Alisdan Bir Ses adlı şiir kitabı üzerine bir dil incelemesi (metin - aktarma - dil incelemesi - sözlük)
A language review of Şefika Yarkin's Poem on Alisdan Bir Ses (text - translation - language analysis- dictionary)
- Tez No: 662737
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HÜSNA KOTAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Türkiyat Araştırmaları Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 394
Özet
Şefika Yarkın‟ın, Alisdan Bir Ses adlı ilk Özbekçe şiir kitabı 2009 yılında yayına sunulmuştur. 132 sayfadan oluşan kitapta farklı vezin ve kalıplarla 56 şiir yer almaktadır. Bu kitapta gazel, şarkı ve serbest şiirleri görmek mümkündür. Bu kitapta yer alan şiirlerin vezni, genel olarak hece ve aruzdur. Şefika Yarkın'nın bu eseri üzerine çalışılarak Türkiye Türkçesi ve Özbek Türkçesi lehçelerinin karşılaştırmalı olarak dil özellikleri ortaya konulacaktır.
Özet (Çeviri)
Shafiqa Yarqin's first Uzbek poetry book, Alisdan Bir Ses, was published In 2009. The book, which consists of 132 pages, contains 56 poems with different sorts and patterns. It is possible to see the poems, songs and free poems in this book.The verse of the poems in this book is generally syllable and aruz. Proceeding Shafiqa Yarqin'n on this work will be presented as a comparative linguistic features of Turkey Turkish and Uzbek Turkish dialect.