Şefike Yarkin'in Alisden Bir Ses adlı eseri üzerine bir çalışma (transkripsiyon-aktarma-inceleme-sözlük)
A study on Shafiqa Yarqin's work titled 'A Voice From Alis' (transcription, translation, analysis, dictionary)
  1. Tez No: 698784
  2. Yazar: ADIL BEG BUNYAD
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET KARAMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, Türk Dili ve Edebiyatı, Linguistics, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çağdaş Türk Lehçeleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 280
Özet
Dil ve edebiyat bir milletin zenginliği ve kimliği sayılıyor. Bir milletin ne kadar dil özelliği fazla ise o kadar zengindir. Dilin yükselmesi ve gelişmesi için çaba göstermek toplumda yaşayan her bireyin boyun borcudur. Bu borcu o dilde konuşarak ya da dili daha iyi yerlere getirmek için o dilde bilimsel ve araştırmalı çalışmalar yaparak ve aynı zamanda daha o dilin bilinmeyen yönleri üzerinde kapsamlı incelemeler yaparak hizmet edebilir. Yaptığımız çalışma aynen bu hedef üzerine Afganistan Türk dili ve edebiyatında yüzlerce eserden birini tanıtmak amacıyla yapılmıştır. Daha önce yapılmamış ve ele aldığımız yazarın da üzerinde yapılmış az sayıda çalışma bulunduğu için Afganistan Türk edebiyatı sahasında kendisinden büyük izler bırakan usta araştırmacı, yazar ve şair“Şefika Yarkın”ın ilk seçme şiirlerinin toplamı olan“Uzaktan Bir Ses”adındaki eseri çalışma konusu olarak almayı uygun gördük. Bu çalışmamız dört bölümü içermektedir. Birinci bölümde Şefika Yarkının hayatı, edebi kişiliği ve yazdığı bütün eserler hakkında kapsamlı bilgilendirme yapılmıştır. İkinci bölümde ise“Uzaktan Bir Ses”eserinin ilk önce transkripsiyon metini ve daha sonra Türkiye Türkçesine çeviri metinine yer verilmiştir. Üçüncü bölümde ise eseri tematik yönünden incelenmesi yapılmıştır. Son olarak da Dördüncü bölümde sözlük kısmına yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Language and literature are given in the identity and knowledge of a nation. It can be said that the more linguistic features indicate a strong language for a nation. It is the responsibility of every individual living in society to make an effort for the strengthening and development of the language. In order to fulfill this responsibility, it is necessary to carry out scientific research in that language and at the same time to conduct comprehensive studies on the unknown aspects of that language. This research was carried out with the aim of introducing one of the hundreds of works in Afghanistan-Turkish Language and Literature on exactly this target. In order to carry out an original research, a small number of studies have been made and the work titled“Sound at a Distance”, which is the collection of the first selected poems of“Shafiqa Yarqin”, a master researcher, writer and poet, who has left great traces in the field of Afghanistan-Turkish Literature, has been handled as the subject of study. This research includes four chapters. In the first part, comprehensive information was given about the life of Shafiqa Yarqin, her literary personality and all the works she wrote. In the second part, first the transcription text of the work“Sound at a Distance”and then the text of Turkey Turkish translation are included. In the third chapter, the thematic aspect of the work is examined. Finally, in the fourth chapter, the dictionary part is mentioned.