Katı atık işçilerinin karşılaştığı iş sağlığı ve güvenliği problemleri
Occupational health and safety problems faced by solid waste workers
- Tez No: 662739
- Danışmanlar: PROF. DR. HASBİ YAPRAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Dünya nüfusundaki hızlı artış, kentleşme, tüketim alışkanlıklarının değişimi, beraberinde katı atık miktarlarında önemli artışlara neden olmuş, bu durum ülkelerin gelir ve gelişmişlik düzeylerine de bağlı olarak oluşan katı atık miktarlarını önemli ölçüde arttırmıştır. Artan katı atık miktarı, çeşitliliği ve olumsuz çalışma koşulları atık sektöründe çalışan işçilerin üzerinde iş sağlığı ve güvenliği (İSG) açısından farklı ve önemli sayılabilecek riskler oluşturmaya başlamıştır. Bu çalışmanın amacı katı atık çalışanlarının karşılaştıkları İSG risklerini belirleyerek, çözüm önerileri sunmaktır. Bu amaç doğrultusunda katı atık çalışanlarının karşılaştığı İSG riskleri ile ilgili yapılmış çalışmaları içeren ulusal ve uluslararası yayınlar taranmış, elde edilen bilgi ve verilerin derlenmesi sonucu bir araştırma ortaya konulmuştur. Yapılan araştırmalarda katı atıkların toplanması, taşınması, ayrıştırılması ve bertaraf edilme işlemlerinde katı atık çalışanlarının çeşitli İSG risklerine maruz kaldığı, fiziksel, kimyasal ve mikrobiyolojik etkenlerden kaynaklanan bu risklerin, çalışanlarda ciddi hasarlar oluşturduğu görülmüştür. Katı atık sektöründe faaliyet gösteren işletmelerde, çalışanlarla ilgili mevzuatlarda tanımlanan İSG önlemlerinin titizlikle ele alınması zorunluluk arz etmektedir. Aksi bir tutum mevcut risklerin ve çalışanlarda oluşan sağlık problemlerinin artarak devam edeceği anlamına gelecektir.
Özet (Çeviri)
The rapid increase in the world population, urbanization, change in consumption habits, together with significant increase in the amount of solid waste. This situation has significantly increased the amount of solid waste due to the income and development levels of the countries. The increasing amount of solid waste, diversity and adverse working conditions have begun to create different and important risks in terms of occupational health and safety (OHS) on the workers working in the waste sector. The aim of this study is to determine the OHS risks faced by solid waste workers and to offer solutions. For this purpose, national and international publications including studies on OHS risks faced by solid waste workers were screened and a study was conducted as a result of compiling the obtained information and data. In the researches, it has been seen that the solid waste workers are exposed to various OHS risks in the collection, transportation, separation and disposal processes of solid wastes and these risks caused by physical, chemical and microbiological factors cause serious damage to the workers. In the enterprises operating in the solid waste sector, the OHS measures defined in the legislation on workers must be handled with care. A different attitude would mean that existing risks and health problems in the workers will continue to increase.