Çerkezköy belediyesinde çalışan katı atık işçilerinin karşılaştığı iş sağlığı ve iş güvenliği problemleri
Occupational health and safety problems encountered of solid waste workers working in Çerkezkoy municipality
  1. Tez No: 838981
  2. Yazar: MEHMET FURKAN TÜLÜN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FATMA FÜSUN UYSAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
İnsanlığın gelişmesi, tüketim alışkanlarının değişmesi ve kullan at mantalitesinin toplumlara yerleşmesinin de bir neticesi olarak evsel katı atıklar ekosistem üzerinde ciddi bir tehlike konumuna gelmiş ve optimum şekilde yönetilmesi zaruri bir hal almıştır. Artık günümüzde yerel yönetimlerin en önemli hizmet ve faaliyet konularından bir tanesi de kuşkusuz evsel katı atıkların yönetilmesidir. Evsel nitelikli katı atıkların çok geniş bir skalaya yayılmış olmaları, atığın yönetilmesinde uzmanlık gerektirirken bir o kadar da riski artırarak yerel yönetimlerin bu iş kollarında çalışan personellerini iş sağlığı ve güvenliği bakımından tehdit etmektedir. Atık hiyerarşisine bakıldığında, atığın üretilmesinden nihai bertarafına kadar olan adımlar ne yazık ki hem ülkemizde hem de dünya genelinde – birkaç iyi örnek ülkeyi saymazsak- yeteri kadar ciddiye alınmamaktadır. Atık miktarın artması, katı atık iş kolunda çalışan personel sayısının artmasına sebep olmuştur. Atığın kaynağında ayrıştırılması, tekrar kullanma, geri dönüşüm ve geri kazanım adımlarının olması gerektiği şekilde uygulanması, hem evsel katı atık konteynerlerindeki atık yoğunluğunu azaltacak, hem yerel yönetimlerin bu hizmetlere ayırdığı bütçelerin azalması sağlanacak, hem de evsel katı atık toplama, taşıma ve bertaraf iş kollarında çalışan işçilerin karşılaştığı iş sağlığı ve iş güvenliği risklerini azaltacaktır. Çerkezköy Belediyesinde çalışan katı atık işçilerinin karşılaştığı iş sağlığı ve iş güvenliği problemleri üzerine yapmış olduğum çalışmada, katı atık iş kolunda çalışan işçileri anket uygulanmış ve bulgular incelenmiştir. Ayrıca yerel mevzuat incelenmiş, ulusal ve uluslararası çalışmalardan elde edilen veriler yorumlanmıştır. Netice olarak da katı atık işçilerinin karşılaştığı iş sağlığı ve iş güvenliği risklerinin azaltılması için öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
As a consequence of development of humanity, the change in consumption patterns and the establishment of the disposable mentality in societies,domestic solid wastes have become a serious danger on the ecosystem and it has become indispensable to manage them in an optimum way. Nowadays, one of the most important service and activity areas of local governments is undoubtedly the management of domestic solid waste. As a matter of fact that domestic solid wastes are spread over a wide scale requires expertise in waste management, while increasing the risk, threatening the occupational health and safety of the personnel working in these lines of works of local governments. When examined at the waste hierarchy, the steps from the production of the waste to its final disposal are unfortunately not taken seriously enough both in our country and around the world - if we not counting a few good example countries. The increase in the amount has led to an increase in the number of personnel working in the solid waste line of work. The separation of waste at its source, its reuse, implementation in accordance with the steps of recycling and recovery, will not only reduce the waste density in household solid waste containers and decrease the budgets allocated by local authorities to these services but also reduce occupational health and safety risks faced by workers in the household solid waste collection, transportation, and disposal sectors. In the study I conducted on the occupational health and safety problems faced by the solid waste workers working in Çerkezköy Municipality, a survey was applied to the workers in the solid waste sector, and the findings were examined. Furthermore, local legislation was examined, data obtained from national and international studies were interpreted.