Kanser kaşeksi tanısı alan hastalarda fonksiyonel kapasiteyi etkileyen faktörler
Factors affecting functional capacity in patients diagnosed with cancer cachexia
- Tez No: 662740
- Danışmanlar: PROF. DR. DİDEM KARADİBAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kardiyopulmoner Fizyoterapi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Amaç: Kanser kaşeksi tanısı alan hastalarda fonksiyonel kapasiteyi etkileyen faktörlerin belirlenmesidir. Yöntem: Çalışmaya, Dokuz Eylül Üniversitesi Tıbbi Onkoloji Polikliniği'ne başvuran, kanser kaşeksi tanısı ile izlenen ve dahil olma / dışlama kriterlerine uyan 31 olgu dahil edildi. Katılımcıların demografik ve klinik bilgileri araştırmacı tarafından kaydedildi. Bireylerin el kavrama kuvvetleri el dinamometresi, omuz fleksiyon ve diz ekstansiyon kuvvetleri hand-held dinamometre ile, solunum kas kuvvetleri Maksimum Eskpiratuar Basınç (MEB) ve Maksimum İnspiratuar Basınç (MİB) ölçümleri ile, aktivite düzeyleri Uluslararası Fiziksel Aktivite Anketi Kısa Formu (UAFF) ile, fiziksel performans düzeyleri Kısa Fiziksel Performans Test Bataryası (KFPB) ile, yorgunluk seviyeleri Kısa Bitkinlik Anketi (KBA) ile ve yaşam kalitesi seviyeleri EORTC-QLQ-C30 ile fonksiyonel kapasiteleri ise 6 Dakika Yürüme Testi (6DYT) ile belirlendi. Bulgular: Fonksiyonel kapasite ile sağ kavrama kuvveti (r:0.37, p:0.045), sağ omuz fleksiyon kuvveti (r:0.39, p:0.033) arasında orta güçte-pozitif; performans durumu (r: 0.77, p0.05). Yapılan lineer regresyon analizine göre, ekspiratuar kas kuvveti, günlük yaşam aktivitelerinde yaşanan yorgunluk düzeyi ve global yaşam kalitesi 6 dakika yürüme mesafesinin (6DYM) %81.1 varyansla belirleyicisi olarak tespit edildi. Sonuç: Günlük yaşam aktivitesinde yaşanan yorgunluk düzeylerinde azalma, solunum kas kuvvetinde artış ve genel yaşam kalitesi fonksiyonel kapasiteyi artırabilir.
Özet (Çeviri)
Objective: Determining the factors affecting the functional capacity in patients diagnosed with cancer cachexia and determining the main determinants of functional capacity. Materials and Methods: The study included patients who were diagnosed with 31 (18+ age) cancer cachexia. Demographic information were recorded by the researcher. The hand grip strength, proximal, respiratory muscle strength, physical activity, physical performance, fatigue and quality of life of the patients were measured by hand dynamometer, hand-held dynamometer by the Maximum Expiratory Pressure (MEP) and Maximum Inspiratory Pressure (MIP) measurements, International Physical Activity Questionnaire Short Form (IPAQ), Short Physical Performance Test Battery (SPPB), Brief Fatigue Inventory (BFI) and EORTC-QLQ-C30, respectively. Functional capacities were tested with 6-Minute Walk Test (6MWT).