Metal iyonu tayini için iyon baskılanmış polimer geliştirilmesi
Developmant of ion imprinted polymer for metal ion determination
- Tez No: 662812
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CEM ESEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Bu çalışmanın amacı, yığın polimerizasyonu yöntemiyle yeni bir Cd2+ iyon baskılanmış polimer sentezlemek ve elde edilen bu polimerin sulu ortamdan Cd2+ iyonunun seçici olarak adsorpsiyonunda kullanılabilirliğini araştırmaktır. Polimerizasyonda difenil karbazit (DPC), metakrilik asit (MAA), etilen glikol dimetakrilat (EGDMA) ve 2,2'-azobisizobütironitril (AIBN) sırasıyla ligand, monomer, çapraz bağlayıcı ve başlatıcı olarak kullanılmıştır. Polimerik partiküllerden kalıp iyon Cd2+ ekstraksiyonla uzaklaştırılarak Cd(II) iyon baskılanmış polimer (Cd(II)-IIP) elde edilmiştir. Elde edilen Cd(II)-IIP sulu çözeltilerden Cd2+ iyonlarının seçimli adsorpsiyonunda kullanılmıştır. Cd2+ adsorpsiyon dengesine pH 6,0'da 30 dk içerisinde ulaşılmış ve Cd(II)-IIP maksimum adsorpsiyon kapasitesi 15,9 mg/g olarak bulunmuştur. Cd(II)-IIP diğer yarışmacı iyonlar Cu2+, Ni2+ ve Pb2+ varlığında Cd2+ iyonuna yüksek seçicilik göstermiştir. Ayrıca Cd(II)-IIP tekrar kullanılabilir olması nedeniyle oldukça kararlıdır.
Özet (Çeviri)
The goal of this study, to synthesize a novel Cd2+ ion-imprinted polymeric sorbent and to investigate the use of this synthesized polymeric sorbent for selective Cd2+ ion adsorption in aqueous medium. Diphenylcarbazide (DPC), methacrylic acid (MAA), ethylene glycol dimethacrylate (EGDMA) and 2,2'-azobisisobutyronitrile (AIBN) were used respectively as ligand, monomer, cross-linker, and initiator in polymerization. Cd(II)-ion imprinted polymer (Cd(II)-IIP) was obtained by the removal of template ion i.e. Cd2+ from the polymeric particles via extraction. The obtained Cd(II)-IIP was employed in selective adsorption of Cd2+ from aqueous solutions. Adsorption equilibrium for Cd2+ was reached in 30 min at optimum pH 6,0 and the maximum adsorption capacity of Cd(II)-IIP was found as 15.9 mg/g. Cd(II)-IIP showed high selectivity toward Cd2+ in the presence of other coexisting competitive ions Cu2+, Ni2+ ve Pb2+. Moreover, Cd(II)-IIP is very stable due to its reusability.