Köpek yumuşak doku tümörlerinde calprotectin+ lökosit infiltrasyonlarının araştırılması
Investigation of calprotectin+ leukocyte infiltrations in canine soft tissue tumors
  1. Tez No: 662870
  2. Yazar: ONUR SAVAŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ VOLKAN İPEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Patoloji, Veteriner Hekimliği, Pathology, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Veterinerlik Patolojisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Köpeklerde yumuşak doku tümörleri çeşitli tümör alt tiplerine sahip bir grup mezenkimal tümörü içerir. Yumuşak doku sarkomları ise tedavisi oldukça zorlu, invazyon ve metastaz özellikleri yüksek olan kompleks bir grup tümördür. Malign tümörlerde prognozun belirlenmesine yönelik histopatolojik derecelendirme ve metastaz özelliklerine göre aşamalandırma yapılmaktadır. Yangısal hücre infiltrasyonlarının birçok insan ve hayvan tümöründe maligniteyle ilişkili olduğuna dair bilgiler mevcuttur. Malign tümöral dokularda çoğunlukla infiltrasyonları gözlenen yangı hücreleri içerisinde makrofajlar ve nötrofiller bulunmaktadır. Her iki yangı hücresinin alt tipleri bulunmakta ve tümörlerdeki malignite ve kötü prognozla ilişkili olan tipleri tümör ilişkili makrofajlar ve tümör ilişkili nötrofiller olarak adlandırılmaktadır. Bu çalışmada köpek yumuşak doku tümörlerinde Calprotectin pozitif nötrofil ve makrofajların varlığı immunohistokimyasal yöntemlerle araştırıldı. Bu amaçla farklı ırk, yaş ve cinsiyetteki 31 adet köpekten, farklı kökenden mezenkimal tümörler incelendi. Ayrıca bu infiltrasyonların benign ve malign tümörlerdeki varlığı ve derecesinin karşılaştırması yapıldı. Calprotectin+ lökosit infiltrasyonlarının bu tümörlerde malignite ile ilişkisinin belirlenmesi sayesinde, yangı baskılanması temeline dayanan tedavi seçeneklerinin bu tümörler için de uygulanması düşünülebilir. Mevcutta kullanılan yetersiz tedavi seçeneklerine yeni bir alternatif sunması açısından bu araştırma, sonraki yapılacak çalışmalar için bir temel oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
Soft tissue tumors in dogs include a group of mesenchymal tumors with various tumor subtypes. Soft tissue sarcomas, on the other hand, are a complex group of tumors that are difficult to treat and have high invasion and metastasis properties. In order to determine the prognosis in malignant tumors, staging is made according to histopathological grading and metastasis features. There is information that inflammatory cell infiltrations are associated with malignancy in many human and animal tumors. Macrophages and neutrophils are found in inflammatory cells whose infiltration is observed in malignant tumoral tissues. There are subtypes of both inflammatory cells, and the types associated with malignancy and poor prognosis in tumors are called tumor-associated macrophages and tumor-associated neutrophils. In this study, the presence of Calprotectin positive neutrophils and macrophages in canine soft tissue tumors was investigated by immunohistochemical methods. For this purpose, mesenchymal tumors of different origins from 31 dogs of different breed, age and sex were examined. In addition, the presence and degree of these infiltrations in benign and malignant tumors were compared. Thanks to the determination of the relationship between calprotectin + leukocyte infiltrations and malignancy in these tumors, treatment options based on suppression of inflammation may also be considered for these tumors. This research provides a basis for future studies as it offers a new alternative to the currently inadequate treatment options.