laboratuvar tipi mikroişlemci kontrollü güç kaynağı
- Tez No: 66289
 - Danışmanlar: PROF. DR. MAHMUT ÜN
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
 - Yıl: 1997
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: İstanbul Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 50
Özet
m OZ LABORATUVAR TIPI MIKROIŞLEMCI KONTROLLÜ GÜÇ KAYNAĞI Bu çalışmada 8031 mikrodenetleyici ile kontrol edilen bir güç kaynağı tasarlanmıştır. Mikrodenetleyici kontol devresi olarak hazır olan M.E.K (Mikrodenetleyici Eğitim Kiti) kullanılmıştır. Mikroişlemci kontrollü güç kaynağı düzeninde mikrodenetleyiciden gelen sayısal bilgi DAC (Digital to Analog Converter-Sayısal Analog Çevirici) ile analog değere çevrilmiş, elde edilen bu değer gerilim izleyici olarak loırulmuş olan çıkış katma referans gerilimi olarak uygulanmıştır. Çıkış katının kararlılığı analog çevrim ile sağlanmıştır. Alam sınırı değerinin aşılması halinde, çıkış gerilimi sıfira çekilerek kısadevre koruma işlemi yerine getirilmiş ve ekranda buna ilişkin bir mesaj verilmiştir. ABSTRACT LABORATORY TYPE MICROPROCESSOR CONTROLLED POWER SUPPLY In this work, a power supply controlled by 8031 microcontroller is designed. M.E.K (Microcontroller Education Kid) is used as 803 1 microcontroller control circuit. In the microprocessor controlled power supply system, digital data taken from microcontroller is converted to analog voltage by using DAC and then this voltage value is applied to analog output stage which regulate output voltage as a reference voltage. Stability of output stage is achieved by an analog control loop. When the current is greater than the limiting value, short circuit protection process is implemented by making the output voltage zero and also user is informed about this warning message on the screen.
Özet (Çeviri)
m OZ LABORATUVAR TIPI MIKROIŞLEMCI KONTROLLÜ GÜÇ KAYNA?I Bu çalışmada 8031 mikrodenetleyici ile kontrol edilen bir güç kaynağı tasarlanmıştır. Mikrodenetleyici kontol devresi olarak hazır olan M.E.K (Mikrodenetleyici Eğitim Kiti) kullanılmıştır. Mikroişlemci kontrollü güç kaynağı düzeninde mikrodenetleyiciden gelen sayısal bilgi DAC (Digital to Analog Converter-Sayısal Analog Çevirici) ile analog değere çevrilmiş, elde edilen bu değer gerilim izleyici olarak loırulmuş olan çıkış katma referans gerilimi olarak uygulanmıştır. Çıkış katının kararlılığı analog çevrim ile sağlanmıştır. Alam sınırı değerinin aşılması halinde, çıkış gerilimi sıfira çekilerek kısadevre koruma işlemi yerine getirilmiş ve ekranda buna ilişkin bir mesaj verilmiştir. ABSTRACT LABORATORY TYPE MICROPROCESSOR CONTROLLED POWER SUPPLY In this work, a power supply controlled by 8031 microcontroller is designed. M.E.K (Microcontroller Education Kid) is used as 803 1 microcontroller control circuit. In the microprocessor controlled power supply system, digital data taken from microcontroller is converted to analog voltage by using DAC and then this voltage value is applied to analog output stage which regulate output voltage as a reference voltage. Stability of output stage is achieved by an analog control loop. When the current is greater than the limiting value, short circuit protection process is implemented by making the output voltage zero and also user is informed about this warning message on the screen.