Din ve sosyalleşme: Suriyeli göçmen kız çocukları örneği
Religion and socialization: Case of Syrian immigrant girls
- Tez No: 768471
- Danışmanlar: PROF. DR. ABDULLAH ÖZBOLAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
2011 yılında Suriye'de iç savaşın başlamasıyla birlikte Türkiye yoğun bir şekilde göç almaya başlamıştır. Göçle birlikte çatışma, uyum, entegrasyon vb. süreçler yaşanmaya başlamıştır. Göç sürecinin en büyük maduru çocuklar olmaktadır. Kültürel kodlar göz önüne alındığında ise bu süreçten en çok etkilenenler hiç şüphesiz kız çocuklarıdır. Toplum içerisinde kadın olarak var olmak birtakım güçlükleri beraberinde getirmektedir. Hal böyleyken göçmen kadın ve üstelik kız çocuğu olarak toplum içerisinde var olabilmek başlı başına bir problemdir. Bu araştırma, göçmen kız çocukların sosyalleşme sürecinde dinin etkisini ele almayı amaçlamaktadır. Araştırmada veri toplama tekniklerine göre nitel araştırma yöntemi tercih edilmiştir. 18 göçmen kız çocuğuyla 30-40 dk arası görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Verilerin analizinde betimsel analiz ve içerik analizi tekniği kullanılmıştır. Araştırma sonuçlarına göre göçmen kız çocukların sosyalleşme sürecinde dinin etkili olduğu noktalar aile ve akraba ilişkileri, sosyal medya, giyim kuşam, arkadaşlık ilişkileri, erken yaşta evlilik ve ibadet olmaktadır.
Özet (Çeviri)
With the start of the civil war in Syria in 2011, Turkey started to receive immigration intensively. With migration, conflict, integration, etc. processes began to occur. Children are the biggest victims of the migration process. When cultural codes are taken into account, girls are undoubtedly the most affected by this process. Being a woman in society brings with it some difficulties. And yet, existing in society as a migrant woman and moreover a girl is a problem in itself. This research aims to address the effect of religion on the socialization process of immigrant girls. In the study, qualitative research method was preferred according to data collection techniques. 30-40 minutes of interviews were conducted with 18 immigrant girls. Descriptive analysis and content analysis techniques were used in the analysis of the data. According to the results of the research, the points where religion is effective in the socialization process of immigrant girls are family and kinship relations, social media, clothing, friendship relations, early marriage and worship.