Fen bilimleri öğretmen adaylarının elektromanyetik kirlilik çevre sorununa yönelik başarılarının ve farkındalıklarının incelenmesi
Examining the success and the awareness of science teacher candidates towards the electromagnetic pollution environment problem
- Tez No: 662978
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NURDANE YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
Bu araştırmanın amacı, Fen bilgisi öğretmen adaylarının; düz anlatım yönteminin, kavram haritası tekniğinin ve münazara yönteminin elektromanyetik kirliliğe yönelik başarılarını ve farkındalık düzeylerini belirlemek, elektromanyetik kirliliğe ilişkin uygulanan etkinliklerin etkisinin olup olmadığını tespit etmek ve görüşlerini belirlemektir. 2018-2019 yılı bahar dönemi Kastamonu Üniversitesi Fen Bilgisi Öğretmenliği bölümünde öğrenim görmekte olan 3. sınıf 72 öğretmen adayı yer almaktadır. Araştırma karma yöntem desenleri arasından açımlayıcı sıralı desende gerçekleştirilmiştir. Bu araştırmanın nicel bölümünde ölçme aracı olarak elektromanyetik kirlilik başarı testi ve elektromanyetik kirlilik farkındalık ölçeği yer almaktadır. Nitel bölümünde ise nicel bölümde yer alan öğretmen adaylarından başarı düzeylerine göre seçilmiş 6 öğretmen adayı ile gerçekleştirilmiş elektromanyetik kirlilik yarı yapılandırılmış görüşme formu yer almaktadır. Araştırmada elde edilen veriler SPSS 22.0 paket programı ile analiz edilmiştir. Araştırmadan elde edilen verilere göre; çalışmaya katılan fen bilimleri öğretmen adaylarının elektromanyetik kirlilik başarısının ve farkındalığının sırasıyla münazara yöntemi, kavram haritası tekniği ve düz anlatımla artmış olduğu yapılan etkinliklerinde yararlı olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The goal of this research is to specify the successes and the awareness levels towards the electromagnetic pollution with direct instruction, concept map technique and discussion method, to identify whether the applied activities which are related to electromagnetic pollution has any effects or not and express the opinions. In 2018-2019 spring semester, there are 72 teacher candidates, including 3th year class, who are studying Science Teaching Department at Kastamonu University. Sequential explanatory design was used as a mixed method strategy in this research. In the quantitative part of the research, the electromagnetic pollution success and awareness scale is included. As to the qualitative part, it includes the opinions of 6 teacher candidates who were chosen success levels among the teacher candidates who took part in the quantitative part by the interview form that was half constructed electromagnetic pollution. The data that was acquired through the research has been analyzed with SPSS packaged software. According to the data acquired from the research; it has been concluded that through the performed activities, the electromagnetic pollution success and awareness of the science teacher candidates that took part in the study was increased respectively with discussion method, concept map technique and direct instruction.