Romatoid artritli kadın hastalarda ayak ve ayak bileği değerlendirmesi: Morfolojik ve izokinetik çalışma
Assessment of Foot and Ankle in Female Patients with Rheumatoid Arthritis: A Morphological and Isokinetic Study
  1. Tez No: 662979
  2. Yazar: BİLGE TÜRKMEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EMİNE DÖNDÜ KIZILKANAT, PROF. DR. AYŞE DİCLE TURHANOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Anatomi, Anatomy
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 160
Özet
Çalışmamızın amacı kadınlarda romatoid artrit (RA) hastalığının ayak bileği izokinetik kuvvetine ve ayak morfometrik ölçülerine etkilerini araştırmaktır. Çalışmamızda RA tanılı 60 kadın hasta ile bu hastaların yaş, cinsiyet, vücut kitle indeksi (VKI) ve dominant ekstremitesi ile benzer 60 sağlıklı kontrol değerlendirmeye alındı. Çalışmaya katılan tüm bireylere ayak ve ayak bileği morfometrik ölçümleri ve izokinetik kuvvet ölçümü yapıldı. RA grubunda Disease Activity Score in 28 joints (DAS28) ile Foot Function Index (FFI) uygulandı ve hastalık süresi kaydedildi. RA hastalarında sağlıklı kişilere kıyasla ayak uzunluğu, lateral ayak uzunluğu değerleri daha büyük, ayak parmak uzunluk değerleri daha küçük bulundu. RA hastalarındaki caput ossis metatarsi I ve V yükseklikleri sağlıklı kişilere kıyasla daha büyüktü. Bimalleoler çevre ölçümü değeri RA hastalarında daha yüksek bulundu. RA hastalarında ölçülen malleolus medialis ve lateralis yükseklik değerlerin sağlıklı kişilere kıyasla daha küçük tespit edildi. Ayrıca RA hastalarında 1. metatarsophalangeal açı değeri sağlıklı kişilere kıyasla daha büyük bulundu. Ayak bileği izokinetik kuvvet ölçüm değerlerinde RA hastalarının değerleri sağlıklı kişilerden daha düşüktü. RA'lı hastaları remisyon, düşük hastalık aktivitesi, orta hastalık aktivitesi olmak üzere 3 gruba ayrıldı. Bu gruplar arasında hastalık süresi, FFI skorları ve izokinetik ölçüm parametreleri değerleri anlamlı farklılık göstermedi. İzokinetik kuvvet değerleri ile DAS28 skorları ve FFI değerleri arasında negatif anlamlı korelasyonlar saptandı. Çalışmamızın sonucunda elde edilen bulgular, RA hastalığının ayak morfolojisinde değişikliklere sebep olduğunu, ayak bileği kas kuvvetinde anlamlı derecede azalmaya neden olduğunu gösterdi.
Özet (Çeviri)
The purpose of our study is to investigate the effects of rheumatoid arthritis disease (RA) over ankle isokinetic strength and foot morphometric dimensions in women. 60 RA diagnosed patients and 60 healthy control similar with these patients' age, gender, body mass index (VKI) and dominant extremity were taken under review. Foot and ankle morphometric measurements and isokinetic strength measurement were performed to all the individuals participating in the study. Disease Activity Score in 28 joints (DAS 28) and Foot Function Index (FFI) were carried out in RA group and duration of the disease was recorded. Foot length and lateral foot length values were found bigger and toe length values smaller in RA patients relatively to the healthy persons. Caput ossis metatarsi I and V heights were higher in RA patients in comparison with healthy persons. Bimalleoler perimeter measurement value was found greater in RA patients. Malleolus medialis and lateralis height values measured in RA patients were determined to be lesser in comparison with healthy persons. Besides, I. metatarsophalangeal angle value in RA patients was discovered to be greater relatively to healthy persons. Values of RA patients at ankle isokinetic strength measurement were lower than healthy persons. Patients with RA were separated into three groups as remission, nominal disease activity and moderate disease activity. Disease duration, FFI scores and isokinetic measurement parameters values did not show significant difference among these groups. Negative significant correlations were detected among isokinetic strength values, DAS28 scores and FFI values. Evidences obtained at the end of our study indicated RA disease causes alterations in foot morphology and significant decrease in ankle muscle strength.