Altı şapkalı düşünme etkinliklerinin öğrencilerin eleştirel düşünme becerilerine ve akademik başarılarına etkisi: Doğal kaynaklar
The effect of six-hat thinking activities on students'critical thinking skills and academic achievements: Natural resources
- Tez No: 663001
- Danışmanlar: DOÇ. DR. OSMAN ÇİMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fen ve Matematik Alanlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Biyoloji Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
Bu çalışmada, altı şapkalı düşünme yönteminin eleştirel düşünme ve ders başarısına etkisinin olup olmadığı incelenmiştir. Araştırma 2018-2019 eğitim öğretim yılı ikinci döneminde Sakarya ilindeki bir lisede 10. Sınıf öğrencilerine yapılmıştır. Deney grubuna altı şapkalı düşünme tekniği, kontrol grubuna ise geleneksel eğitimde kullanılan düz anlatım yöntemi kullanılmıştır. Araştırmaya deney grubundan 7 kadın, 13 erkek öğrenci, kontrol grubundan 12 erkek, 8 kadın katılmıştır. Kontrol grubuna 2 hafta süreyle geleneksel eğitimle anlatım yapılmıştır. Deney grubuna ise 2 hafta süreyle altı şapkalı düşünme tekniği uygulamıştır. Veri toplama aracı olarak; başarı testi ve eleştirel düşünme becerisi ölçeği kullanılmıştır. Başarı testi; test ve boşluk doldurmadan oluşmaktadır. Güvenirlik katsayısı 0.63 olarak bulunmuştur. Eleştirel düşünme becerisi ölçeği 3'lü likert tipinden olan bir ölçme aracıdır. Güvenirlik katsayısı 0.78 olarak bulunmuştur. Araştırmada ön test son test kontrol gruplu tam deneysel desen uygulanmıştır. Ön test ve son testten sonra elde edilen verilere t testi yapılarak sonuçlar incelenmiştir. Altı şapkalı düşünmenin eleştirel düşünme becerisi ve akademik başarısı üzerinde anlamlı bir farklılık oluşturduğu belirlenmiştir
Özet (Çeviri)
In this study, it was examined whether the six thinking hats method had an effect on critical thinking and course success. The research was conducted on 10th grade students in a high school in Sakarya in the second term of the 2018-2019 academic year. The six thinking hats technique was used for the experimental group and the straight expression method used in traditional education was used for the control group. 7 females and 13 males from the experimental group and 12 males and 8 females from the control group participated in the study. The control group was taught for 2 weeks with traditional training. The experimental group applied six thinking hats technique for 2 weeks. As a data collection tool; achievement test and critical thinking skill scale were used. Achievement test; It consists of testing and filling the gap. The reliability coefficient was found to be 0.63. Critical thinking skill scale is a 3-point Likert type measurement tool. The reliability coefficient was found to be 0.78.In the research, a full experimental design with pretest-posttest control group was applied. The data obtained after the pre-test and post-test were analyzed by t-test. It was determined that thinking hats made a significant difference on critical thinking skills and academic achievement