Allojenik hematopoetik kök hücre transplant alıcılarında BK virus enfeksiyonlarının insidansı
Incidence of BK virus infections in allogeneic hematopoietic stem cell transplant recipients
  1. Tez No: 663011
  2. Yazar: HURİ SÖKMEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FÜGEN YARKIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
BK virus (BKV) zarfsız ve ikosahedral kapsidi olan genomu sirküler, çift sarmallı bir DNA virusudur. BK virus ile ilişkili hemorajik sistit, hematopoetik kök hücre transplantasyonu (HKHT) yapılan hastalarda yaygın görülen bir komplikasyondur. Bu çalışmanın amacı allojenik hematopoetik kök hücre nakli yapılan pediatrik hastalarda real-time polimeraz zincir reaksiyonu ile BKV enfeksiyonlarının insidansını araştırmaktır. Çalışmaya Kasım 2018 ile Kasım 2019 arasında yaşları 11 ay ile 17 yaş arasında değişen 51 hasta dahil edilmiştir. BKV DNA'sının idrar ve kan örneklerinde tespiti için Bosphore® BKV quantification kit v1 (Anatolia Geneworks, Türkiye) kullanılmıştır. Toplam 51 hastada BKV enfeksiyon insidansı % 86.3 (44/51) bulunmuştur. Hastaların 40'ına (%78) allojenik ve 11'ine (%22) otolog HKHT yapılmıştır. Allojenik HKHT yapılan 40 hastada BK virüri ve/veya viremi %85 (34) ve otolog grubunda %90 (10) oranında tespit edilmiştir. Hastaların 14'ü allojenik ve 4'ü otolog olmak üzere 18'inde (%35;18/51) idrar BK DNA viral yükü >107 kopya/ml üstünde olup preemptif tedavi başlanmıştır. Allojenik grupta BKV ile ilişkili hemorajik sistit insidansı %15 (6/40) bulunurken otolog grupta hemorajik sistit görülmemiştir. Nakil öncesi BKV pozitif olan 22 hastadan %41'inde (9), oysa BKV negatif olan 29 hastadan %27.5'inde (8) BK virüri yüksek düzeyde (>107 kopya/ml) bulunmuş olup nakil öncesi BKV pozitifliği yüksek virüri için risk olarak görülmektedir. Akut GVHD gelişen 6 hastanın %50'sinde (3) yüksek düzeyde BK virüri bulunurken, akut GVHD gelişmeyen 34 hastanın %32.3'ünde (11) daha düşük oranla BK virüri bulunmuş olup akut GVHD varlığı da yüksek virüri için risk faktörü olarak gözükmektedir. Preemptif tedavi uygulanan 18 hastanın 12'sinde (%66.6) hemorajik sistit gelişmesi önlenirken 6'sında (% 33.3) hemorajik sistit gelişmiştir. Hemorajik sistit gelişmeden önceki 2 hafta içinde idrarda viral yük 107-9 kopya/ml bulunmuş olup hemorajik sistit gelişmesi için prognostik bir gösterge olarak tespit edilmiştir. Sonuç olarak HKHT hastalarında BKV viral yükünün monitorizasyonu ile viral enfeksiyonların erken tanısı preemptif tedaviye zamanında başlanmasını sağlayarak hastalığın ilerlemesini önlemede etkili olacaktır.
Özet (Çeviri)
BK virus (BKV) is a non-enveloped virus with icosahedral capsid containing circular double-stranded DNA genome. Hemorrhagic cystitis associated with BK virus is a common complication in patients undergoing hematopoietic stem cell transplantation (HSCT). The aim of this study is to investigate the incidence of BKV infections by real-time polymerase chain reaction in pediatric patients after allogeneic hematopoietic stem cell transplantation. In between November 2018 and November 2019, a total of 51 patients between the ages of 11 months and 17 years were included in the study. BKV Bosphore® v1 quantification kit (Geneworks Anatolia, Turkey) was used for detection of BKV DNA in urine and blood samples. Among total of 51 patients, the incidence of BKV infection was found to be 86.3% (44/51). Allogeneic HSCT was performed in 40 patients and autologous HSCT in 11 patients. BK viruria and / or viremia were detected in 85% (34) of 40 patients who underwent allogeneic HSCT and 90% (10) in the autologous group. In 18 (35%; 18/51) of the patients, 14 of them allogeneic and 4 of them autologous, urine BK DNA viral load was above 107 copies/ml and preemptive treatment was started. While the incidence of BKV-associated hemorrhagic cystitis was 15% (6/40) in the allogeneic group, hemorrhagic cystitis was not observed in the autologous group. High-level BK viruria (>107copies/ml) was found in 41% (9) of 22 patients which were BKV positive before transplantation, while in 27.5% (8) of 29 patients which were BKV negative before transplantation, thus BKV positivity before transplantation was considered as a risk factor for high-level BK viruria. While 50% (3) of 6 patients who developed acute GVHD had high viral load in urine, 32.3% (11) of 34 patients who did not develop acute GVHD had high BK viruria with a lower rate, and the presence of acute GVHD seems to be also a risk factor. Hemorrhagic cystitis was prevented in 12 (66.6%) of 18 patients who received preemptive treatment, while hemorrhagic cystitis developed in 6 (33.3%). The viral load in the urine was found to be 107-9 copies/ml within 2 weeks before the development of hemorrhagic cystitis and it has been identified as a prognostic indicator. In conclusion, early diagnosis of viral infections by monitoring BKV viral load in HSCT patients will be effective in preventing the progression of the disease by providing timely initiation of preemptive treatment.