Allojenik hematopoetik kök hücre transplant alıcılarında epstein-barr virus, cytomegalovirus ve adenovirus enfeksiyonlarının insidansı
The incidence of epstein-barr virus, cytomegalovirus and adenovirus infections in allogeneic hematopoietic stem cell transplant recipients
- Tez No: 445373
- Danışmanlar: PROF. DR. FÜGEN YARKIN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 157
Özet
Viral enfeksiyonlar hematopoetik kök hücre transplantasyonundan (HKHT) sonra yaygın görülür ve fatal komplikasyonlarla sonuçlanabilir. Cytomegalovirus (CMV), Epstein-Barr virus (EBV) ve adenovirus enfeksiyonlarının insidansının araştırılması amacıyla Mayıs 2014 ve Mayıs 2016 tarihleri arasında yapılan bu çalışmaya kök hücre nakli yapılan 35 çocuk hasta dahil edilmiştir. Hastalar transplantasyon sonrası ilk 100 gün haftada bir ve 1 yıla kadar ayda bir CMV, EBV ve adenovirus viral yükleri yönünden kantitatif real-time PCR (polymerase chain reaction) testiyle monitorize edilmiştir. Hastaların 30'una allojenik HKHT ve 5'ine otolog HKHT yapılmıştır. Allojenik HKHT hastalarının 24'ünde (%80) CMV enfeksiyonu, 11'inde (%36.7) ADV enfeksiyonu ve 8'inde (%26.7) EBV enfeksiyonu bulunmuştur. Bu gruptaki hastaların 8'inde (%26.7) CMV DNA, 1'inde (%3.3) EBV DNA ve 1'inde (%3.3) ADV DNA viral yükü preemptif tedavi için gereken 1000 kopya/mL'den yüksekti. Otolog HKHT yapılan 5 alıcının 2'sinde CMV DNA, 5'inde EBV DNA (iki vaka >1000 kopya/mL) ve 2'sinde ADV DNA (bir vaka >1000 kopya/mL) tespit edilmiştir. Toplam 35 hastanın 11'ine (CMV 6, EBV 2, ADV 1, CMV-EBV 1 ve CMV-ADV 1) preemptif tedavi verilmiştir ve sadece 2 (%5.7) hasta viral enfeksiyona bağlı kaybedilmiştir. Sonuç olarak HKHT hastalarında viral yüklerin prospektif monitorizasyonu ile viral enfeksiyonların erken tanısı preemptif tedaviye zamanında başlanmasını sağlayarak hastalığa progresyonu önlemede etkili olacaktır.
Özet (Çeviri)
Viral infections are common after allogeneic haematopoietic stem cell transplantation (HSCT) and may result fatal complications. To investigate the incidence of cytomegalovirus (CMV), Epstein-Barr virus (EBV) and adenovirus infections, 35 pediatric patients undergoing stem cell transplantation were included in this study between May 2014 and May 2016. Patients were monitored by quantitative real-time PCR (polymerase chain reaction) test for CMV, EBV and adenovirus viral loads weekly for 100 days and once a month up to 1 year. Of patients, 30 received allogeneic HSCT and 5 autologous HSCT. CMV infection was found in 24 (80%), ADV infection in 11 (36.7%) and EBV infection in 8 (26.7%) of allogeneic HSCT patients. In this group, CMV DNA viral load in 8 (26.7%), EBV DNA in 1 (3.3%) and ADV DNA 1 (3.3%) was higher than 1000 copies/mL required for preemptive treatment. Among 5 autologous HSCT recipients, CMV DNA was detected in 2 patient, EBV DNA in 5 (in two case >1000 copies/mL) and ADV DNA in 2 (in one case >1000 copies/mL). Preemptive treatment was given 11 (CMV 6, EBV 2, ADV 1, CMV-EBV 1 and CMV-ADV 1) of total 35 patients and only 2 (5.7%) were died due to viral infection. As a result, early diagnosis of viral infections by prospective monitoring of viral loads in HSCT patients would be effective in preventing the progression to disease by ensuring timely initiation of preemptive therapy.