Turizm işletmelerindeki bilge liderlik, yaratıcı öz yeterlilik ve yaratıcı problem çözme becerileri arasındaki ilişki: Edirne ili örneği
The relationship between wise leadership, creative self-efficacy and creative problem solving skills in tourism businesses: The case of Edirne province
- Tez No: 663022
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLSEVİM YUMUK GÜNAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 236
Özet
Rousseau Toplum Sözleşmesi'nde,“bilge kişilerin toplumu yönetmesinin en iyi ve en doğal düzen gereksinimi olduğu”nu vurgulamıştır. Bu bağlamda topluluk olarak düşünebileceğimiz turizm işletmelerinin yöneticilerinde, bilge liderlik özelliklerinin bulunmasının gerekli ve önemli olduğu görülmektedir. Günümüzdeki ekonomik koşullar ve sektörel sıkıntılar düşünüldüğünde, turizm işletmelerinde yaratıcılığın oldukça önemli olduğu ayrıca problemlerin hızlı ve yaratıcı yollarla çözümlenmesinin gerekli olduğu göze çarpmaktadır. Turizm işletmelerindeki problemleri çözerken, yaratıcı fikirler üretilmesi yöneticilerin yaratıcı yeteneklerine bağlı olarak şekillenirken, bu yaratıcı yeteneklerin ise o yöneticinin yaratıcı öz yeterliliklerine bağlı olarak şekilleneceği varsayılmaktadır. Dolayısıyla bilge liderlik özelliği ile yaratıcı öz yeterliliğin, turizm işletmelerindeki problemlerin yaratıcılıkla çözümlenmesini destekleyeceği düşünülmektedir. Araştırmada turizm işletmelerindeki yöneticilerin bilge liderlik özellikleri, yaratıcı öz yeterlilikleri ve yaratıcı problem çözme becerileri arasındaki ilişkiyi ortaya koymak amaçlanmıştır. Araştırmanın evrenini, Edirne merkez ve ilçelerinde faaliyet gösteren turizm işletmelerinin alt, orta ve üst kademe yöneticileri oluşturmaktadır. Veriler, nicel araştırma tekniklerinden anket uygulaması yapılarak elde edilmiştir. 110 yöneticinin katılımıyla gerçekleştirilen araştırmada, bilge liderlik, yaratıcı öz yeterlilik ve yaratıcı problem çözme becerileri arasındaki ilişkinin ortaya konması için korelasyon analizi yapılmıştır. Araştırmanın verileri, bilge liderlik ve yaratıcı öz yeterlilik değişkenlerinin ikisinin de problem çözme ile arasında anlamlı ilişki olmadığını göstermiştir. Bilge liderlik ve yaratıcı öz yeterlilik arasında ise pozitif yönde anlamlı ilişki olduğu belirlenmiştir. Araştırmada bilge liderlik, yaratıcı öz yeterlilik ve yaratıcı problem çözme becerilerinin demografik özelliklere göre değişip değişmediğini tespit etmek için yapılan farklılık testleri sonucunda; bilge liderlik ve yaratıcı problem çözme becerilerinin demografik özelliklere göre farklılık göstermediği, yaratıcı öz yeterliliğin ise cinsiyet ve medeni duruma göre farklılık gösterdiği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In the Rousseau Social Contract, he emphasized that“the wise people governing the society is the best and most natural order requirement”. In this context, it is seen that it is necessary and important to have wise leadership qualities in the managers of tourism enterprises, which we can consider as a community. Considering today's economic conditions and sectoral problems, it stands out that creativity is very important in tourism enterprises and that problems must be solved in a fast and creative way. While solving the problems in tourism enterprises, producing creative ideas depends on the creative abilities of the managers, it is assumed that these creative abilities will be shaped by the creative self-efficacy of that manager. Therefore, it is thought that wise leadership and creative self-efficacy will support the solving of problems in tourism enterprises with creativity. In the study, it was aimed to reveal the relationship between wise leadership characteristics, creative self-efficacy and creative problem solving skills of managers in tourism enterprises. The universe of the research consists of the lower, middle and upper level managers of the tourism enterprises operating in Edirne center and its districts. The data were obtained by applying a questionnaire, one of the quantitative research techniques. Correlation analysis was conducted to reveal the relationship between wise leadership, creative self-efficacy and creative problem solving skills in the study, which was conducted with the participation of 110 administrators. The data of the study showed that there was no significant relationship between the variables of wise leadership and creative self-efficacy and problem solving. It was determined that there is a positive significant relationship between wise leadership and creative self-efficacy. As a result of the difference tests conducted to determine whether wise leadership, creative self-efficacy and creative problem solving skills vary according to demographic characteristics; It was determined that wise leadership and creative problem solving skills do not differ according to demographic characteristics, whereas creative self-efficacy differs according to gender and marital status.