The effect of mental representation of romantic partner on affect regulation in bisexual women's romantic relationships with men and women+: The role of partner gender identity
Biseksüel kadınların erkek ve kadın+ romantik partnerleriyle olan ilişkilerinde romantik partnerin zihinsel temsilinin duygu regülasyonu üzerine etkisi: Partner cinsiyet kimliğinin rolü
  1. Tez No: 663023
  2. Yazar: İDİL UĞURLUOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DENİZ CANEL ÇINARBAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 142
Özet
Biseksüel kişiler hakkında henüz oluşmaya başlayan alan yazın, bireylerin biseksüel olan cinsel yönelimini hedef alan stresörlerin onların psikolojik ve fiziksel sağlıkları üzerine olumsuz etkileri olduğunu göstermektedir. Romantik ilişki içinde olmanın biseksüel kişilerin bu stresörlerle karşılaşma sıklığını artırdığı öngörülmektedir. Fakat heteroseksüel bireylerle yapılan yetişkin bağlanma çalışmaları romantik partner ile fiziksel veya hayali kontağın dıştan veya içten gelen stresörlere karşı duygu regülasyonu sağladığını göstermektedir. Bu çalışma ile ilk defa biseksüel kadınların üzücü bir otobiyografik anı hatırlama sonrasında artan olumsuz hislerinin, romantik partnerin zihinsel temsilinin hayali ile yatışıp yatışmadığına ve bu yatışmaya partner cinsiyet kimliğinin etki edip etmediğine bakıldı. Biseksüel kadınlar iki grupta incelendi: bir erkek ile romantik ilişkide olan biseksüel kadınlar ve bir kadın+ ile romantik ilişkide olan biseksüel kadınlar. Mevcut araştırmanın sonuçlarına göre romantik partnerin zihinsel temsilinin aktivasyonu tanıdığa kıyasla, üzücü otobiyografik anının hatırlanması ile artan olumsuz duyguları anlamlı oranda elimine etti ve duygu regülasyonu sağladı. Kadın+ partneri olan biseksüel kadınlar erkek partneri olan biseksüel kadınlara kıyasla anlamlı oranda daha iyi duygu regülasyonu gösterdiler. Son olarak, kimlik belirsizliği değişkeni kontrol altına alındıktan sonra ise iki grup biseksüel kadın arasında partnerin sağladığı duygu regülasyonunun farkı anlamlı bulunmadı. Mevcut bulgular biseksüel kadınların romantik partnerlerinin duygu regülasyonu sağladığını gösterdi ve psikolojik iyi olma hali üzerine koruyucu bir faktör olabileceği öngörüldü. Araştırmanın bulguları biseksüel kadınların duygu regülasyonu, partner cinsiyet kimliği ve ruh sağlığı çerçevesinde tartışıldı.
Özet (Çeviri)
An emerging literature on bisexual individuals shows that bi-specific stressors lead adverse psychological and physical health outcomes on bisexual individuals. Romantic relationship involvement is seen as bi-specific stressor provoking life event in bisexual people. Yet, adult attachment studies with heterosexual samples yield that imagery or physical contact with romantic partner as an attachment figure enhances one's affect regulation in the face of external or internal stressors. The current study, for the first time, provides an investigation of whether priming the mental representation of romantic partner facilitates the recovery from negative affect after exposure to a negative autobiographical memory and whether partner gender identity has an effect on the provision of affect recovery in the sample of bisexual women. Ninety-six bisexual women are studied under two groups: bisexual women in a relationship with men partners and bisexual women in a relationship with women+ partners. Results indicated that priming romantic partner following an upsetting autobiographical memory recall significantly eliminated the increased negative affect compared to priming acquaintance in both groups. Bisexual women with women+ partners had significantly better negative affect recovery than bisexual women with men partners. Lastly, effect of partner gender identity became non-significant after controlling for Identity Uncertainty. Findings showed that romantic partner can provide affect regulation and may act as a protective factor in order to enhance psychological well-being in bisexual women regardless of the increased bi-specific stressors with relationship involvement. The implications of the findings on affect regulation, partner gender identity, and mental health of bisexual women are discussed.