Kronik boyun ağrısı olan bireylerde egzersiz programına ek olarak uygulanan konnektif doku masajının ağrı, eklem hareket açıklığı ve yaşam doyumu üzerine etkisi
The effect of connective tissue massage applied in addition totheexercise program on pain, joint range of moti̇onand lifesatisfaction in individuals with chronic neck pain
  1. Tez No: 663069
  2. Yazar: GÜLNAZ KAPLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BERRAK VARHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Haliç Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Kronik boyun ağrısı olan bireylerde egzersiz programına ek olarak uygulanan konnektif doku masajının ağrı, eklem hareket açıklığı ve yaşam doyumu üzerine etkisi araştırmak amacıyla, yaş ortalaması 39,6 olan gönüllü 56 kronik boyun ağrılı kadın ve erkek bireyler çalışmaya dâhil edildi. Çalışmada, ağrı şiddetini değerlendirmek için Visüel Analog Skalası, eklem hareket açıklığını tespit etmek için Gonyometre, boyundaki özürlülüğü sorgulamak için Boyun Özürlülük sorgulama Anketi ve yaşam ile ilgili beklentilerini ölçmek için Yaşam Doyumu Anketi gibi geçerliliği ve güvenirliliği kanıtlanmış olan ölçekler kullanıldı. Bireyler deney grubu ve kontrol grubu olarak iki gruba ayrıldı ve deney grubuna haftada 2 gün fizyoterapist tarafından konnektif doku masajıuygulandı ve izometrik boyun egzersizleri verildi. Konnektif doku masajı toplam 8 seans uygulandı. Kontrol grubuna ise haftada 2 gün fizyoterapist tarafından sadece izometrik boyun egzersizleri verildi. Egzersizler her iki grup içinde 4 hafta boyunca 8 seansı fizyoterapist eşliğinde, kalan 22 gün yapılacak egzersizler ise ev programı olarak verildi. Günde 3 defa 10 tekrarlı yapmaları söylendi. Çalışma aşamasında elde edilen veriler SPSS 24 programı ile analiz edildi. Bulgulara göre tedavi sonrası VAS ölçüm düzeylerinin deney ile kontrol grupları arasındaki farkın %95 güven düzeyinde istatistiksel olarak anlamlı bir olduğu görülmüştür (p0.05).
Özet (Çeviri)
To investigate the pain, range of motion and life satisfaction of connective tissue massage in addition to the exercise program in individuals with chronic neck pain, 56 volunteers with chronic neck pain were investigated. In the study, in scales that have proven validity and reliability, such as the Visual Analog Scale for pain intensity, Goniometer to determine range of motion, neck disability questionnaire to Question Neck Disability and Life Satisfaction questionnaire to measure life-related desires. The subjects were divided into two groups as the experimental group and the control group, and connective tissue massage was applied by a physiotherapist in the experimental unit for 2 days and isometric neck exercises were given. Connective massage tissue was applied for a total of 8 sessions. In the control group, only isometric physy training was given 2 days a week. The exercises were given to the physiotherapist threshold for 8 sessions during the week in two groups, and the exercises to be performed for the remaining 22 days were given a home program. They were told to do 10 repetitions 3 times a day. The data obtained from the study were analyzed with the SPSS 24 program. According to the findings, one was seen when the difference between the experimental and control groups in the post-treatment VAS measurement levels reached 95% confidence (p 0.05).