Ön çapraz bağ yaralanmalarında kuvvet, koordinasyon ve denge becerilerinin incelenmesi
Examination of strenght, balance and coordination skills in acl injuries
  1. Tez No: 663067
  2. Yazar: YUNUS UZUN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT ÇİLLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Spor, Physiotherapy and Rehabilitation, Sports
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Çalışmamızda kısmi ya da tam kat ön çapraz bağ yırtığı olan kişilerin kuvvet, denge ve koordinasyon becerilerinin incelenmesi ve sağlıklı kişilerle bu becerilerinin karşılaştırılması amaçlandı. Çalışmamıza 18-40 yaş arasında daha önce MRG tanı yöntemi ile kısmi ya da tam kat ÖÇB yırtığı olan ve olmayan katılımcılar alındı. Çalışmamıza her grupta 20 olmak üzere toplam 40 katılımcı dahil edildi. Katılımcıların aktif ve pasif diz fleksiyon ve ekstansiyon hareketleri, kas kuvvetleri, denge skorları, dizlerinin fonksiyonellikleri değerlendirildi ve proprioseptif duyu testleri yapıldı. Aktif ve pasif eklem hareket açıklığı değerlendirmesi gonyometre ile yapıldı. Kas kuvvet ölçümleri ise manuel dinamometre ile yapıldı. Kas kuvvet ölçümleri diz hem fleksiyon yönünde hem de ekstansiyon yönünde 15, 30, 60, 90 derecelik açılarda pozisyonlanarak yapıldı. Katılımcıların denge değerlendirmesinde Flamingo Denge Testi kullanılmıştır. Koordinasyon becerilerinde proprioseptif duyu sapma dereceleri 15, 30, 60, 90 derecelik açılarda inklinometre ile ölçülerek karşılaştırmalar yapıldı. Günlük yaşamda diz fonksiyonelliklerinin değerlendirilmesinde Lysholm Diz Skorlama Ölçeği kullanıldı ve skorlar kaydedildi. Katılımcıların merdiven çıkma, çömelme gibi aktivitelerinin yanı sıra ağrı düzeyleri, yardımcı cihaz kullanımı gibi parametreler de değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to examine the strength, balance and coordination skills of people with partial or full anterior cruciate ligament tear and to compare these skills with healthy people. Participants between the ages of 18-40 with or without partial or full thickness ACL tears by MRI diagnosis method were included in our study A total of 40 participants, 20 in each group, were included in our study. Active and passive knee flexion and extension movements, muscle strength, balance scores, knee functionalities were evaluated and proprioceptive sensory tests were performed. Active and passive joint range of motion assessment was performed with a goniometer. Muscle strength measurements were performed with a manual dynamometer. Muscle strength measurements were performed by positioning the knee at angles of 15, 30, 60, 90 degrees both in the direction of flexion and in the direction of extension. The Flamingo balance test was used to evaluate the balance of participants. In coordination skills, proprioceptive sensory deviation degrees were measured with inclinometers at angles of 15, 30, 60, 90 degrees. Lysholm knee scoring scale was used to evaluate knee functionalities in daily life and scores were recorded. Participants ' activities such as climbing stairs, squatting, as well as pain levels, and parameters such as the use of auxiliary devices were evaluated.