Perceptions of pre-service english language teachers about the profile of an effective language teacher
İngilizce öğretmen adaylarının etkili dil öğretmeni profiline yönelik algıları
  1. Tez No: 663070
  2. Yazar: BÜŞRA DURAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TURAN PAKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu çalışmanın amacı, İngilizce öğretmen adaylarının etkili dil öğretmeni özelliklerine yönelik algılarının incelenmesidir. Bu amaçla, öğretmen adaylarının algıladıkları etkili dil öğretmenlerinin kişisel ve profesyonel özellikleri ile akademik becerileri betimlenmiştir. Söz konusu çalışma, 2019-2020 akademik yılı bahar döneminde Pamukkale Üniversitesi Eğitim Fakültesi'nde gerçekleştirilmiştir. İngiliz Dili Eğitimi'nde okumakta olan 75 İngilizce öğretmen adayı bu çalışmanın örneklemini oluşturmaktadır. Bu araştırma kapsamında, cinsiyet ve sınıfın, katılımcıların algılarında belirgin bir farklılığa yol açabileceği göz önüne alındığından bağımsız değişkenler olarak ele alınmıştır. Çalışmanın verileri, anket ve yarı yapılandırılmış görüşme teknikleri ile toplanmıştır. Nitel veriler içerik analizi yöntemiyle çözümlenirken, nicel veriler SPSS programı ile betimsel ve t-test hesaplamaları yoluyla analiz edilmiştir. Çalışmanın genel sonuçları, dil öğretmenlerinin etkili olabilmek için kişisel özelliklerinin, profesyonel ve akademik becerilerinden daha önemli olduğunu göstermiştir. Araştırmanın bulgularına göre, etkili dil öğretmenlerinin en önemli kişisel özellikleri; tüm öğrencilere adil ve eşit davranabilmek, motive edici, saygılı ve açık fikirli olabilmektir. Elde edilen sonuçlar, öğretme stilini öğrencilerin yeterlilik düzeyine göre düzenleyebilme, çeşitli görsel-işitsel ve teknolojik materyaller kullanabilme, başarılı bir sınıf yönetimi ve değerlendirme yöntemlerini iyi bilmesi, etkili bir dil öğretmeninin önde gelen profesyonel becerileri olduğunu ortaya çıkarmıştır. İngilizce öğretmen adayları ayrıca etkili dil öğretmenlerinin dört dil becerisinde yeterlilik ve doğru telaffuz becerilerine sahip olmaları gerektiğine inanmaktadırlar. Öte yandan, cinsiyet ve sınıf değişkenleri katılımcıların algılarında istatistiksel olarak önemli ayırt edici özellikler olarak bulunmamıştır.
Özet (Çeviri)
The main aim of this study was to investigate perceptions of prospective English teachers on the characteristics of effective language teachers. With this aim, personal characteristics, professional skills and academic qualities of effective language teachers as perceived by teacher candidates were delineated. The current study was carried out during the Spring term of 2019-2020 academic year in the Faculty of Education, Pamukkale University. The participants were 75 junior and senior ELT students who were studying in the Department of English Language Teaching. Within the scope of this study, gender and grades were taken as specific independent variables since they may cause significant differences in the perspectives of participants. In order to gather data, two main instruments were used in the current study; a questionnaire for the quantitative data and semi-structured interviews for qualitative data. Quantitative data were analysed through descriptive analysis and t-test using SPSS while interviews were analysed with content analysis technique. The overall results indicated that personal characteristics of English teachers were more appreciated than professional and academic qualities of language teachers in terms of effectiveness. The findings revealed that top personal qualities of effective language teachers as perceived by prospective English teachers were: treating all students equally and fairly, being motivating, being respectful and finally being open-minded. According to the results, it was found out that there were critical professional skills such as differentiating teaching style and techniques in accordance with students' proficiency levels, using various audio-visual materials and technological devices, being good at classroom management and knowing how to assess and evaluate students' performance. Prospective language teachers also believed that having fluent competence in four language skills and accurate pronunciation as the most important academic qualities for effective English teachers. On the other hand, the analyses of the study revealed that there was no statistically significant difference in the perceptions of ELT students in terms of their gender and grades.