Nakit akışının finansal ve istatistiksel tekniklerle iyileştirilmesi ve bir uygulama denemesi
Improvement of cash flow with financial and statistical techniques and application trial
  1. Tez No: 663082
  2. Yazar: FIRAT DEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERKAN IŞIĞIÇOK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonometri, İstatistik, Econometrics, Statistics
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ekonometri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İstatistik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 137
Özet
Finansal araçların, ekonomik yapıların içinde yer aldığı mevcut konum zamanla daha önemli hale gelmektedir. Özellikle teknolojinin gelişmesiyle birlikte, finansın temelini oluşturan fiziki paraların, yerini sanal paralara bırakması, finansal araçlara olan talebi artırmakta ve yatırım çeşitliliğini beraberinde getirmektedir. Bu noktada nakit akış yönetimi, finansın ve buna ilişkin finansal araçların kontrollü bir şekilde ele alınmasını sağlamakta ve bireysel ile kurumsal anlamda maksimum kâr amacını mümkün kılmaktadır. Bu çalışmanın amacı, nakit akışını oluşturan faktörlerden önemli olanları belirlemek ve nakit akışına yönelik finansal ve istatistiksel yöntemlerin işletme bünyesinde en iyi şekilde uygulandığında yapısal ve finansal sürdürülebilirliğin önemli ölçüde pozitif bir eğilim göstereceğini ortaya koymaktır. Öncelikle nakit akış yönetiminin etkin bir biçimde uygulanabilmesi için işletmelerin, kendi faaliyet ve mali yapılarına hâkim olması gerektiği vurgulanmaktadır. Bu durum, nakit akışını oluşturan girdi ve çıktıların düzenli bir ödeme planı çerçevesinde oluşturulmasıyla mümkün olabilmektedir. Daha sonraki aşamalar ise işletmelerin içinde bulunduğu sektörün farklı olmaları nedeniyle değişkenlik göstermektedir. Bu çalışmanın uygulamasında otomotiv sektöründe yer alan bir işletme ele alınmıştır. X işletmesi olarak ifade edilen işletmeden elde edilen finansal veriler doğrultusunda; finansal modelleme, karşılaştırmalı tablo analizi, oran analizi, çoklu doğrusal regresyon analizi, bağımsız iki örneklem Student t testi, diskriminant (ayırma) analizi ve trend analizi gibi farklı finansal ve istatistiksel teknikler kullanılmıştır. Analizlerin irdelendiği programlar SPSS, MINITAB ve EVIEWS programlarıdır. Elde edilen bulgulara göre, X işletmesinin nakit akışını etkileyen faktörler belirlenmiştir. Ayrıca nakit akış durumu iyileştirildiğinde işletmenin zaman tasarrufu kazandığı ve likiditesinin artırılabileceği öngörülmüştür.
Özet (Çeviri)
The current position of financial instruments and economic structures becomes more important over time. Especially with the development of technology, the replacement of physical currencies, which are the basis of finance, to virtual currencies increases the demand for financial instruments and brings investment diversity. At this point, cash flow management ensures that finance and related financial instruments are handled in a controlled manner and enables maximum profit aim in individual and corporate terms. The purpose of this study is to determine the important factors that constitute cash flow and to reveal that structural and financial sustainability will show a significantly positive trend when financial and statistical methods for cash flow are best applied within the company. First of all, it is emphasized that enterprises should have a good command of their own activities and financial structures in order to apply cash flow management effectively. The next stages, on the other hand, vary due to the different sectors of the enterprises. In line with the financial data obtained from the enterprise referred to as enterprise X; Different financial and statistical techniques were used such as financial modeling, comparative table analysis, ratio analysis, multiple linear regression analysis, independent two-sample Student's t test, discriminant analysis and trend analysis. The programs examining the analyzes are SPSS, MINITAB and EVIEWS. According to the findings, the factors affecting the cash flow of X enterprise were determined. In addition, it is predicted that when the cash flow situation is improved, the enterprise saves time and its liquidity can be increased.