Investigating the effectiveness of argument-based inquiryon 6th grade students' scientific literacy and portrayingtheir argumentation schemes and engagement inargumentation process
Argüman tabanlı bilim öğrenme'nin 6. sınıf öğrencilerinin bilimsel okuryazarlığı üzerine etkisinin incelenmesi ve öğrencilerin argümantasyon şemalarının ve argümantasyon sürecine katılımının ortaya konması
  1. Tez No: 663104
  2. Yazar: MEHMET ŞEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEMRA SUNGUR, PROF. DR. CEREN ÖZTEKİN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 447
Özet
Bu çalışma Argüman tabanlı Bilim Öğrenmenin 6. Sınıf öğrencilerinin fen okuryazarlığı boyutlarına etkisini incelemekte ve öğrencilerin argümantasyon şemaları ile argümantasyon sürecine katılımlarını ortaya koymaktadır. Çalışmanın nicel kısmına 71, nitel kısmına 35 öğrenci katılmıştır. Nicel veri için içerik alan bilgisi testleri, epistemolojik inanç ölçeği ve bilimsel süreç becerileri testi ön-test ve son-test olarak kullanılmıştır. Nitel veriler sınıf gözlemleri ile toplanmıştır. Nicel veri analizinde tekrarlayan MANOVA, nitel veri analizinde sürekli karşılaştırmalı analiz kullanılmıştır. Fen okuryazarlığı boyutları göz önüne alındığında sadece katılımcıların içerik bilgisi anlamlı ölçüde artarken, epistemolojik inançları ve bilimsel süreç becerileri değişmemiştir. Argümantasyon şemaları ile ilgili beş iddia ortaya atılmıştır. Buna göre; kullanılan argümantasyon şeması çeşidi sayısı zamanla artmaktadır. Öğrenciler bazı argümantasyon şemalarını daha fazla kullanmıştır. Veri çeşidi argümantasyon şeması kullanımını etkilemektedir. Daha aktif sınıf daha fazla argümantasyon şeması kullanmıştır. En çok kullanılan argümantasyon şeması sınıftan sınıfa farklılık göstermiştir. Öğrencilerin argümantasyon sürecine katılımı ilevii ilgili olarak sekiz iddia ortaya atılmıştır. Buna göre; öğrenciler kanıt kağıdı kullanınca argümantasyona daha fazla katılmıştır. Benzer etkinlikler öğrencilerin argümantasyona katılımını azaltmıştır. Koşullar ideallere yaklaştıkça argümantasyona katılım azalmıştır. Öğrenciler argümantasyon sürecinde en çok kendi düşüncelerini ortaya koyma boyutuna yoğunlaşmıştır. Öğrenciler hem kanıt kağıdı kullanıp hemde konu hakkında ön bilgiye sahip olurlarsa başkalarının fikirlerini eleştirmeye çalışmıştır. Öğrenciler deney yaptıkları ünite başı haftalarında daha fazla soru sorma eğilimindedir. Öğrenciler çalışma boyunca beraber bilgi üretme sürecine çok dahil olmamışlardır. Son olarak, daha aktif sınıf deney yapılan haftalarda tartışırken az aktif sınıf kanıt kağıdı verilen haftalarda tartışmıştır. Sonuçlar detaylı olarak tartışılmış ve ilgili öneriler sunulmuştur. Ayrıca tartışma bölümünde fen okuryazarlığı, argümantasyon şemaları ve öğrencilerin argümantasyon sürecine katılımı ile ilgili detaylı bilgi sunulmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study examined Argument Based Inquiry impact on 6th grade students' scientific literacy including content knowledge, epistemological beliefs, and science process skills and also portrayed students' argumentation schemes and engagement in argumentation process. Totally, 71 students participated in quantitative part and 35 students participated in qualitative part. Content knowledge tests, epistemological belief questionnaire and science process skill test were used as pre-test and post-test to collect quantitative data. Qualitative data was collected through classroom observations. Data were analyzed by within subject repeated MANOVA, and qualitative data were analyzed using constant comparative analysis. Among the scientific literacy components only participants' content knowledge increased significantly, but epistemological beliefs and science process skills did not change. Five assertions were constructed for students' argumentation schemes. First of all, number of argumentation schemes types increased over time. Secondly, students preferred some argumentation schemes more. Thirdly, data type affected use of argumentation schemes. Next, more active class used more argumentation schemes.v Lastly, most used argumentation schemes varied between classes. Similarly, eight assertions were proposed about students' engagement. Accordingly, students engaged argumentation at most when using evidence cards. They engaged less when they do similar activities. Ideal conditions inhibited their engagement. Students mostly used expositional comments. If students have prior knowledge and evidence cards, they used oppositional comments. Students used information seeking when conducting experiment. Lastly, students did not use co-construction frequently. Finally, more active class engaged argumentation when doing experiment, but less active class engaged argumentation more when using evidence cards. Findings are discussed in detail and suggestions are provided. Moreover, discussion part provides further information about scientific literacy, argumentation schemes and students' engagement in argumentation process.