Ankara il merkezinde okul öncesi öğretmenlerin çölyak hastalığı bilgi düzeyleri ve ilişkili etmenler
Preschool teacher knowledge about celiac disease and related factors in Ankara province
  1. Tez No: 663141
  2. Yazar: GÜRCÜHAN FİDAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DENİZ ÇALIŞKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 169
Özet
Çölyak hastalığı, genetik yatkınlığı olan bireylerde glüten ile temas sonrasında belirti gösteren otoimmün bir hastalıktır. Çölyak hastalığının tek tedavi yöntemi ömür boyu glütensiz diyettir. Çölyak, hem çocuk hem de erişkin yaş grubunda ve her iki cinste de görülmektedir. Tanı yöntemlerinin artması ile Çölyak hastalık tanısı koyulan kişi sayısı da artmaktadır. Özellikle ek gıdanın diyete eklendiği yaşamın ilk 3 yılında olmak üzere tüm yaş gruplarında sıklığı artmaktadır. Bu nedenle özellikle çocukların doğru beslenme alışkanlığı edinmesinde ebeveynlere düşen rolün yanında okul öncesi öğretmenlerine de öğrencinin sağlıklı, dengeli ve doğru beslenme alışkanlığı kazandırılması konusunda önemli roller düşmektedir. Okul öncesi dönem öğrenciye pek çok alışkanlığın kazandırıldığı bir dönemdir. Doğru yaklaşım sağlıklı çocukları ve sağlıklı bir toplumu beraberinde getirir. Çalışmamızda Ankara il merkezinde eğitim veren okul öncesi öğretmenlerinin Çölyak ile ilgili bilgi düzeyleri ve ilişkili etmenlerinin belirlenmesi amaçlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
Celiac disease is an autoimmune disease that shows symptoms after contact with gluten in individuals with a genetic predisposition. The only treatment method for celiac disease is a lifelong gluten-free diet. Celiac disease is seen in both children and adult age groups and in both genders. With the increase in diagnostic methods, the number of people diagnosed with celiac disease is also increasing. Its frequency increases in all age groups, especially in the first 3 years of life when supplementary food is added to the diet. For this reason, in addition to the role of parents, especially for children to acquire the right eating habits, preschool teachers also play an important role in helping the student gain a healthy, balanced and correct eating habit. Preschool is a period in which many habits are acquired by the student. The right approach brings healthy children and a healthy society. In our study, it is aimed to determine the celiac level of knowledge about and related factors of preschool teachers who teach in Ankara city center.