Stakeholder perceptions on an institutional classroom observation system in an English language preparatory program of a foundation university in Turkey
Türkiye'de bir vakıf üniversitesi ingilizce hazırlık programında uygulanan kurumsal sınıf gözlem sistemi üzerine paydaş algıları
  1. Tez No: 663145
  2. Yazar: ZEYNEP ARSLAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FİRDEVS TİJEN AKŞİT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Dil Olarak İngilizce Öğretimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 165
Özet
Bu vaka çalışmasında, Ankara'daki bir vakıf üniversitesinin İngilizce hazırlık programında uygulanan kurumsal sınıf gözlem sistemine ilişkin paydaş algıları incelenmiştir. Bu bağlamda, paydaşların kurumsal sınıf gözlem sistemini, İngilizceyi yabancı dil olarak öğreten öğretmenlerin mesleki gelişiminin bir parçası olarak geliştirilmiş öğretim kalitesinin ve geliştirilmiş öğretmen yansıtıcı düşünmesinin gelişmesi açısından nasıl algıladıkları araştırılmıştır. Bu amaçla araştırmaya 44 İngilizceyi yabancı dil olarak öğreten öğretmen, sekiz sınıf gözlemcisi ve üç yönetici katılmıştır. Veriler, açık uçlu sorular içeren bir anket, yarı yapılandırılmış görüşmeler yoluyla elde edilmiştir ve sisteme ilişkin doküman diğer bir veri kaynağı olarak kullanılmıştır. İçerik analizinin sonuçları, her bir paydaş grubunun gözlem sisteminin geliştirilmiş öğretim kalitesi ve öğretmen yansıtıcı düşünmesi ile ilişkisi hakkında farklı algıları olduğunu ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
This case study investigated the perceptions of the main stakeholders on an institutional classroom observation system in the English language preparatory program of a foundation university in Ankara. In this regard, it explored how the stakeholders perceive the relationship between the institutional classroom observation system and English as a foreign language teachers' professional development in terms of teaching quality and teacher reflectivity. To this end, 44 EFL instructors, eight classroom observers, and three administrators took part in the study. The data were derived through a questionnaire with open-ended questions, semi-structured interviews, and the document regarding the system was utilized as another data source. The results of the content analysis revealed that each stakeholder group has their own perception on the observation system, and its relation to teaching quality and teacher reflectivity.